Cennik opłat parkingowych, czyli drogi postój pod szpitalem

Szpitale publiczne w różny sposób łatają dziurawe budżety: m.in. dzierżawiąc teren prywatnym firmom i uruchamiając płatne parkingi. Nie zawsze jednak spotyka się to ze zrozumieniem chorych.

Opłaty na parkingach szpitalnych to nie tylko polska specjalność. Placówki w Wielkiej Brytanii również zarabiają na parkowaniu. Szpitale w Bradford: Royal Infirmary i St. Luke's Hospital w ciągu ostatnich 12 miesięcy zarobiły ponad 1,1 mln funtów na opłatach parkingowych. Do zeszłego roku opłaty pobierały także szpitale w Szkocji i Walii. Obecnie opłaty te zostały zniesione.

Kosztowne utrzymanie parkingu
Płatne parkingi przy szpitalach praktycznie wpisały się w polski krajobraz już na stałe kilka lat temu. Szczególnie w dużych miastach już raczej nie da się bezpłatnie zaparkować przy żadnej lecznicy. Stawka godzinowa waha się od 3 do 4 zł. Na ogół stawka naliczana jest od każdej rozpoczętej godziny.

I tak w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy za godzinę trzeba zapłacić 3 zł. - Parking przy szpitalu oddany jest w dzierżawę firmie zewnętrznej i to ona dyktuje ceny. Jeżeli auto nie pozostaje na parkingu dłużej niż 15 minut, kierowca nie musi jednak wnosić opłaty - mówi portalowi rynekzdrowia Kamila Wiecińska, rzecznik szpitala.

Wiecińska zwraca uwagę, że aby odwieźć chorego do izby przyjęć, w ogóle nie trzeba wjeżdżać na płatny parking. Podjazd znajduje się poza jego granicami.

- Zdajemy sobie sprawę, że wnoszenie opłaty parkingowej jest zapewne uciążliwe dla naszych pacjentów. Jednak utrzymanie parkingu w czystości -szczególnie zimą, gdy konieczne jest odśnieżanie czy dbanie o odpowiedni stan nawierzchni - jest dosyć drogie. Pokrycie kosztów z budżetu szpitala było dla lecznicy zbyt uciążliwe. Teraz jest to finansowane z opłat za parkowanie - tłumaczy rzeczniczka.

Jak mówi, kolejnym powodem wprowadzenia opłat był fakt, że wcześniej miejsca na parkingu były zajmowane przez okolicznych mieszkańców.

- Szpital położony jest w centrum miasta między dużymi osiedlami mieszkaniowymi. Chociaż parking już istniał, nasi pacjenci i tak nie mieli gdzie zostawiać aut. Wprowadzenie opłat uporządkowało sytuację - podkreśla Wiecińska. 

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH