CZD: zmniejszenie wynagrodzeń i zatrudnienia; ma to przynieść 20 mln zł oszczędności

Zmniejszenie wynagrodzeń wszystkich pracowników o 8 proc., redukcja zatrudnienia o około 100 osób, ograniczenie administracji - te zmiany w Centrum Zdrowia Dziecka w skali roku dadzą 20 mln zł oszczędności - poinformowano we wtorek (11 grudnia) na konferencji prasowej w CZD.

Dyrektor Centrum prof. Janusz Książyk przedstawił działania mające na celu odzyskanie płynności finansowej placówki, przy utrzymaniu dotychczasowego dostępu do świadczeń.

CZD - z powodu braku pieniędzy - na początku października ograniczyło planowe przyjęcia pacjentów do czterech klinik. Pomoc udzielana jest chorym z zagrożeniem życia lub z możliwością pogorszenia stanu zdrowia. Obecnie Centrum jest zadłużone na około 200 mln zł.

W drugiej połowie października CZD przygotowało plan naprawczy jednostki, do którego krytycznie odniósł się resortowy zespół, zajmujący się restrukturyzacją CZD. CZD planowało m.in. obniżenie kosztów wynagrodzeń, kosztów zużywanych leków, uzyskanie kredytu restrukturyzacyjnego w Banku Gospodarstwa Krajowego.

CZD informowało także o zamiarze wyemitowania obligacji o wartości 100 mln zł; dochód z emisji ma być przeznaczony m.in. na inwestycje w Centrum Zdrowia Dziecka.

We wtorek dyrektor Książyk poinformował, że plan naprawczy musi zostać rozszerzony.

Prof. Książyk mówiąc o redukcji zatrudnienia przekazał, że "przed południem cała załoga została o tym poinformowana". Jak zaznaczył, zwolnienia w Centrum będą dotyczyć części administracji i obsługi. Nie obejmą lekarzy i pielęgniarek.

Kolejną propozycją jest zmniejszenie wynagrodzeń wszystkich pracowników o 8 proc.

- Przy zrozumieniu poczucia solidarności, pełnej ochronie miejsc pracy, poczuciu tożsamości z miejscem pracy, ta decyzja dotyczy wszystkich, także mnie. To obniży koszty pracy o 10 mln zł - powiedział dyrektor CZD.

W ramach programu oszczędnościowego CDZ zaproponowano także reorganizację niektórych pionów i zakładów placówki, zmiany w dystrybucji leków, renegocjacje umów przetargowych, sprzedaż mieszkań zakładowych.

- Istnieje realna szansa na odzyskanie płynności finansowej przy konsekwencji w dokonywaniu tych zmian i przy sprzyjających warunkach zewnętrznych. Stąd liczymy na współpracę zarówno z ministrem, jak i NFZ w procesie wyceny świadczeń pediatrycznych, które były niedoszacowane - dodał prof. Janusz Książyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH