Obowiązujący od 1 lipca nowy system rozliczeń z Funduszem nie uwzględnia, jak się okazało, specyfiki takiej placówki jak Centrum Zdrowia Dziecka, leczącej pacjentów cierpiących na liczne, skomplikowane schorzenia. Dzieci chorujące np. i na serce i na nerki, musiałyby być wypisywane z nefrologii i przyjmowane na kardiologię, aby rozliczenie było możliwe.

Ponieważ jednak nie jest, oznacza to dla CZD straty finansowe w wysokości jednej piątej środków przeznaczonych na leczenie. To opcja, na którą placówka nie może się zgodzić.

- W miniony piątek spotkaliśmy się w tej sprawie z Jackiem Grabowskim, wiceprezesem NFZ - wyjaśnia Milena Bardońska, zastępca dyrektora ds. finansowych CZD. - Uzyskaliśmy zapewnienie, że nasze problemy zostaną wzięte pod uwagę w stosownym zarządzeniu prezesa Funduszu, które uwzględni nasze wnioski i postulaty. Nie wiadomo wprawdzie, kiedy się ono ukaże, ale poinformowano nas, że wszelkie zmiany będą obejmowały okres od 1 lipca br. To bardzo dobra wiadomość, oznacza bowiem, że będziemy mogli rozliczyć się wstecz, tzn. z włączeniem czasu, kiedy mamy z tym poważne problemy.

Polegają one m. in. na tym, że np. nefrologia nie jest w stanie rozliczyć w ramach JGP procedur leczenia nadciśnienia tętniczego, jeśli nie jest ono pochodzenia nerkowego. Podobne przykłady można mnożyć.

- Fundusz zaproponował nam, jako furtkę do chwili ukazania się zarządzenia, rozliczenia za pomocą hospitalizacji za zgodą płatnika, jednak obawiam się, że byłoby nam trudno skorzystać z tego rozwiązania - ocenia dyrektor Bardońska. - To szalenie pracochłonny, żmudny sposób, wymagający zatrudnienia całego sztabu ludzi po stronie administracyjnej. Normalnie mieiśmy 5 takich hospitalizacji, obecnie musiałoby ich być około 200 miesięcznie.

Fundusz wskazał również CZD możliwość zakontraktowania w klinikach dodatkowego zakresu leczenia, jednak z tej metody także trudno skorzystać, ze względu na liczbę specjalistów i wymagania sprzętowe.

- Z niepokojem, ale i z nadzieją czekamy na zarządzenie prezesa NFZ - podsumowuje dyrektor Bardońska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH