CZD: bez porozumienia, kolejne rozmowy w środę o 12 Kolejna tura rozmów rozpocznie się w środę (8 czerwca) w południe Fot. Archiwum

Strajkujące pielęgniarki przedstawiły we wtorek (7 czerwca) nowe propozycje; kolejna tura rozmów rozpocznie się w środę (8 czerwca) w południe - poinformowała dyrektor CZD Małgorzata Syczewska.

- Zarząd Związku Zawodowego Pielęgniarek w Centrum Zdrowia Dziecka zaproponował we wtorek nową, kolejną już wersję porozumienia, różniącą się istotnie od dotychczas wypracowanych ustaleń; rozmowy mają być wznowione w środę w południe - przekazała wieczorem dyrektor Instytutu Małgorzata Syczewska.

Szefowa placówki powiedziała, że wypracowany w poniedziałek projekt porozumienia był uzgodniony przez obie strony, a dyrekcja była gotowa, by podpisać go jeszcze tego samego dnia. Przypominała, że to na wniosek strony związkowej, która wskazywała na brak swojego pełnomocnika i prywatne obowiązki, termin wyznaczono na wtorek.

- Dzisiaj Zarząd Związku Zawodowego Pielęgniarek po raz kolejny wyszedł z nową propozycją porozumienia, w której nastąpiły istotne zmiany w dotychczas ustalonych punktach oraz pojawiły się kolejne, które wcześniej Zarząd zgłaszał, a następnie odrzucił - zaznaczyła.

Jak mówiła, zarząd związku zawodowego pielęgniarek wielokrotnie w ciągu negocjacji toczonych od 24 maja zmieniał zdanie, ogłaszał referenda wśród strajkujących po czym się z nich wycofywał, a na spotkania z dyrekcją CZD przychodził z jednym pytaniem: czy wzrośnie proponowana kwota podwyżki.

- Zadłużonego na 335 mln zł Instytutu, mającego ujemny bilans za poprzedni rok w wysokości 31 mln zł, nie stać na zrealizowanie podwyżek dla jednej grupy zawodowej w wysokości ponad 20 mln zł rocznie- podkreśliła Syczewska.

Dodała, że dzięki 100 mln zł pomocy przekazanej przez resort skarbu w styczniu br.  CZD miało szansę wyjść na prostą. - Strajk wraz z nierealistycznymi żądaniami finansowymi może tę szansę całkowicie zniweczyć - oceniła.

Strona związkowa, jak przekazała, odmówiła stworzenia wspólnego protokołu ustaleń i rozbieżności.

- Cały dorobek instytutu i ciężko chore dzieci nie mogą się stać przedmiotem rozgrywek wewnątrz związku zawodowego i ambicji jednej z pielęgniarek - takie  sugestie znalazły się już w mediach. Jeśli prawdą jest, że strajk jest przedłużany przez ambicje przewodniczącej Zarządu, która za wszelką cenę chce zrealizować swój prywatny cel, to tym bardziej apelujemy o uszanowanie trudnej sytuacji finansowej CZD i przyjęcie wypracowanego wspólnie i zaakceptowanego wcześniej porozumienia - powiedziała Syczewska.

Dyrekcja zaznaczyła, że uznaje za konieczne poinformowanie opinii publicznej o "swojej woli jak najszybszego zakończenia sporu, ale w sposób bezpieczny dla instytutu, jego pacjentów i pracowników.

W CZD jest zatrudnionych ok. 800 pielęgniarek. Strajkujące twierdzą, że każdego dnia w szpitalu brakuje ich ok. 70 i nie są w stanie zapewnić pacjentom właściwej opieki i bezpieczeństwa. Domagają się podwyżek i zwiększenia zatrudnienia. Spór zbiorowy pielęgniarek z dyrekcją CZD trwa od grudnia 2014 r.

W środę w Sejmie premier Beata Szydło przedstawić ma informację o sytuacji w CZD. Debatę zaplanowano na godz. 9.15.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH