CSIOZ: resort finansów odblokował finansowanie informatyzacji ochrony zdrowia

Ministerstwo Finansów zdecydowało się na uruchomienie środków na finansowanie informatyzacji ochrony zdrowia. CSIOZ rusza z podpisywaniem umów na realizację kluczowych projektów.

Mamy oficjalne zapewnienia finansowania projektów informatyzacji ochrony zdrowia ze strony Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia - informuje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Leszek Sikorski, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ).

Dodaje, że już w piątek (15 czerwca) odbędzie się spotkanie z przedstawicielami firm, które wygrały przetarg na realizację kluczowych elementów projektu P1 "Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych".

Przypomnijmy, że rozstrzygnięte zostały trzy z czterech części przetargu na realizację projektu P1. Konkurs na  na projektowanie i realizację "Portalu" - wygrała firma Hewlett-Packard. "System Gromadzenia Danych Medycznych”, "Pomocnicza Baza Rozszerzonych Danych Medycznych”, "System Obsługi Rejestrów”, "System Weryfikacji” oraz "System Wspomagania Rozliczeń” będzie realizować konsorcjum firm Kamsof/Asseco. Z kolei firma Sygnity wygrała postępowanie na stworzenie "Hurtowni danych" i "Systemu Wykrywania Nadużyć".

Jak informowaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl, losy unijnego finansowania projektów Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia wciąż są niejasne. Certyfikacja wydatków CSIOZ została przez Komisję Europejską wstrzymana już na początku br. Jak mówił nam Stanisław Krakowski z biura prasowego Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (MRR), taka decyzja została podjęta w konsekwencji wyników kontroli przeprowadzonej w CSIOZ przez NIK i nadal jest w mocy.

Do niedawna CSIOZ nie mogło podpisywać umów z realizatorami projektu P1, ponieważ oczekiwało na decyzję Ministerstwo Finansów, które miało uruchomić rezerwę budżetową na ten cel.

Małgorzata Brzoza, rzecznik resortu finansów tłumaczyła w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że "finansowanie projektów bez gwarancji refundacji środków przez Komisję Europejską wymaga szczególnej uwagi Ministerstwa Finansów, tym bardziej, iż nie wiadomo jak długo sytuacja taka się utrzyma, zaś koszty tych projektów są bardzo duże". Obecnie decyzja o finansowaniu jednak zapadła.

Czytaj. Informatyzacja ochrony zdrowia: projekty nadal bez umów i unijnego wsparcia

Głównym projektem prowadzonym przez CSIOZ jest P1 czyli "Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych”. Całkowita wartość tego przedsięwzięcia wynosi 712,64 mln zł, z czego środki unijne to 676,84 mln zł. Jednak zgodnie z danymi MRR kwota już zrefundowanych przez KE kosztów w tym projekcie to 59,03 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH