Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu chce przejąć Wojewódzką Przychodnię Dermatologiczną. Urząd Marszałkowski jest organem założycielskim dla tej przychodni. W lipcu zdecydował, że poradnia ma się przekształcić w spółkę pracowniczą. Spółka do tej pory nie powstała, więc uczelnia postanowiła, że będzie zabiegać o przychodnię.

Argumentów za włączeniem jej w struktury CM UMK jest kilka. Najważniejszy dotyczy krajowego rejestru chorób wenerycznych.

- Są w nim dane osobowe i karty wszystkich pacjentów leczonych z powodu tych chorób i lepiej będzie, jeśli dokument znajdzie się w placówce należącej do uczelni. Powinien pozostać w ścisłym związku z centralnym rejestrem ogólnopolskim - uważa prof. Małgorzata Tafil-Klawe, prorektor UMK ds. CM.

Kolejny powód to przyszłość pracowni specjalistycznych. Część z nich jest nierentowna, ale są niezmiernie potrzebne chociażby ze względów dydaktycznych - uczą się tutaj studenci. Dotyczy to np. pracowni mykologicznej.

- Zysków nie wypracowuje, ale prowadzi bardzo potrzebne badania diagnostyczne, a nasi studenci mają tam zajęcia i nie wyobrażam sobie, żeby poradnię zamknąć, np. ze względów ekonomicznych – tłumaczy "Gazecie Wyborczej" prof. Tafil-Klawe.

Następnym argumentem za przejęciem przychodni jest rozbudowa kliniki dermatologii. Uczelnia rozważa projekt budowy w pobliżu poradni, na terenie CM UMK. Przychodnia z kliniką mogłyby stworzyć duże centrum dermatologii i medycyny estetycznej. Pacjentów łatwiej też z prosto z przychodni można by kierować do kliniki. - Poza tym uczelnia może dać gwarancję zatrudnienia wszystkim pracującym dziś w przychodni.

Pierwsze rozmowy z marszałkiem Piotrem Całbeckim i jego zastępcą Edwardem Hartwichem już się odbyły.

- Jest wniosek złożony przez panią rektor, ale decyzja jeszcze nie zapadła. To poważna sprawa i musimy ją rozważyć - tłumaczy wicemarszałek Hartwich, odpowiedzialny za służbę zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH