W programie Uwaga! w TVN Agnieszka Pachciarz - była prezes NFZ, obecnie wiceprezydent Poznania - oceniła we wtorek (13 stycznia) niedawny konflikt lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego z Ministerstwem Zdrowia.

- Przedstawiciele zawodów medycznych nie powinni myśleć wyłącznie biznesowo. Kwestie biznesowe i medyczne powinny przynajmniej się równoważyć - powiedziała Pachciarz i oceniła, że w wypadku negocjacji z lekarzami Federacji PZ doszło do przewagi biznesu.

- Jednakże - jak oceniła - w oczach opinii publicznej odbiór nie był taki, jakiego spodziewali się lekarze. Opinia publiczna wyraźnie nie zaakceptowała zamykania gabinetów.

- Natomiast biznesowo lekarze zwyciężyli w negocjacjach - przyznała była prezes NFZ. Uznała, że wzrost finansowania o ponad miliard w zamian za to, że pacjent uzyskał możliwość otrzymania karty onkologicznej oraz sześciu badań, których lekarz wcale nie ma obowiązku zlecać, to za mało.

- Pacjent uzyskał zbyt mało, a była wyjątkowa okazja, żeby uzyskał znacznie więcej, bo nastąpił wzrost finansowania lekarzy rodzinnych o 20 proc. Np. mógł uzyskać gwarancje badań diagnostycznych - stwierdziła Pachciarz.

Jej zdaniem dobrze byłoby określić, że przy określonych podejrzeniach chorób, należy przeprowadzić konkretne badania diagnostyczne. Tego brakuje również w przypadku pakietu onkologicznego. Teoretycznie lekarz może wystawić kartę onkologiczną na podstawie własnego przekonania, wywiadu, bez konieczności zlecania badań.

Pachciarz powiedziała, że lekarze rodzinni wywalczyli, że kontrole mają być zapowiadane. W jej przekonaniu teraz szpitale i poradnie specjalistyczne będą oczekiwać tego samego. - Taki zapis musi znaleźć się w pozostałych zarządzeniach. Będzie to problem dla MZ i NFZ -przyznała.

Zwróciła również uwagę, że zapis ustawowy mówi o tym, że umowy należy zawierać na czas nieokreślony. Tymczasem po negocjacjach ustalono, że umowy mają być na 12 miesięcy, co jest sprzeczne z zapisem ustawowym przyjętym latem ubiegłego roku.

- Nie mam pojęcia jak sobie z tym poradzą strony porozumienia. Teoretyczne minister powinien uchylić zapis o 12 miesiącach obowiązywania umów - dodała Agnieszka Pachciarz.

Więcej: uwaga.tvn.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH