Bydgoszcz: wybudują nowoczesny szpital Ambicją samorządu województwa kujawsko-pomorskiego jest wybudowanie nowego szpitala dziecięcego w Bydgoszczy.

Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy może ruszyć z budową.

W środę uprawomocniła się decyzja o pozwoleniu na budowę. Ogłoszony został już przetarg na wykonanie prac przygotowawczych. W jego ramach powstanie alternatywna instalacja zasilająca przyszłą budowę w wodę i energię oraz przeprowadzona zostanie niezbędna wycinka drzew.

Budowa nowego szpitala przebiegać będzie etapami. W pierwszym zburzony zostanie obiekt obecnego oddziału neurologii (do czasu powstania nowego obiektu funkcjonował będzie w szpitalu wojskowym).

– Ostatecznego wykonawcę prac poznamy prawdopodobnie we wrześniu, o ile wyniki przetargu nie zostaną oprotestowane. Budowa potrwa minimum 2,5 roku. Szpital w tym czasie będzie normalnie funkcjonował – uważa dyrektor naczelny placówki, Edward Grądziel wypowiadając się dla Expressu Bydgoskiego.

Myśląc o budowie nowego szpitala oraz modernizacji 9 innych lecznic marszałkowskich samorząd w woj. kujawsko-pomorskim przyjął jedno z ciekawszych w skali kraju rozwiązań dotyczących finasowania projektu. Sięgnięto tam po inne instrumenty finansowe niż budżetowanie.

Jak mówił podczas niedawnej konferencji regionalnej Rynku Zdrowia z cyklu „System opieki zdrowotnej. Ogólnopolskie problemy – regionalna perspektywa" (8 marca 2010 r. Bydgoszcz) Piotr Kryn, dyrektor departamentu zdrowia i nadzoru właścicielskiego Urzędu Marszałkowskiego, specjalnie utworzona przez zarząd wojewodztwa spółka celowa Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne zrealizuje m.in. budowę szpitala dziecięcego w Bydgoszczy. Wartość wszystkich inwestycji jest szacowana na kwotę 450 mln zł, spora jej część środków będzie pochodziła z kredytów Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Jest to największy tego rodzaju projekt w rodzimej służbie zdrowia.

Samorząd województwa, mimo przesunięcia w czasie terminu obowiązywania ministerialnego rozporządzenia o kryteriach fachowych i sanitarnych, przyjął datę 31 grudnia 2012, jako tę, do której szpitale marszałkowskie powiny spełnić unijne wymogi.

– W ramach projektu zawarliśmy wartą 135 mln zł budowę nowego szpitala dziecięcego, w miejsce istniejącego. Uznaliśmy, że nie jest celowe remontowanie go, a najbardziej efektywne rozwiązanie, to wyburzenie większości obiektów i wybudowanie nowych według nowoczesnych projektów. Uzyskane są pozwolenia i jest szansa, że wczesną jesienią tego roku budowa ruszy, czekamy jeszcze na procedury przetargowe związane z wyłonieniem wykonawcy – mówił Piotr Kryn.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH