Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 11-05-2011 10:40

Bydgoszcz: szpitale mają nadwykonania, NFZ nie ma pieniędzy

Do tej pory NFZ nie zapłacił Szpitalowi Uniwersyteckiemu nr 2 im. dr Jana Biziela w Bydgoszczy 5,5 mln zł za leczenie chorych na oddziale hematologii, ginekologii onkologicznej, intensywnej terapii i neurologii w 2010 r.

Kolejne 3,5 mln Fundusz powinien oddać 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Bydgoszczy. Lecznice rozważają czy o te pieniądze nie pozwać płatnika do sądu.

W podobnej sytuacji jest jeszcze kilka innych placówek z Bydgoszczy, m.in Szpital Uniwersytecki nr 1, a nawet Centrum Onkologii.

Fundusz wyliczył, że w ubiegłym roku nadwykonania w całym województwie wyniosły ok. 100 mln zł. Do tej pory NFZ zwrócił zaledwie 25 proc. tej kwoty. Jak podaje na łamach Gazety Wyborczej Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego OW NFZ w pierwszej kolejności Fundusz zapłacił za porody, opiekę nad noworodkami, chemioterapię, programy lekowe, hemodializoterapię, kardiologię inwazyjną.

Kiedy szpitale odzyskają resztę pieniędzy za ratowanie zdrowia i życia pacjentów - nie wiadomo. Urzędnicy Fundusz mówią, że nie mają z czego zapłacić.

Więcej: www.gazeta.pl