Bydgoszcz: szpital już na plusie, ale problemem absencja pracowników

Wielospecjalistyczny Szpital Miejski w Bydgoszczy, zasilony 10-milionową pożyczką, wprowadził oszczędności i zakończył ubiegły rok na plusie. Zmaga się jednak z masowymi nieobecnościami pracowników.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, gdy Anna Lewandowska obejmowała w kwietniu 2012 roku stanowisko dyrektora szpitala, lecznica miała 30 mln zł długu. Lewandowska wzięła poręczony przez miasta kredyt w kwocie 10 mln zł. Szpital miejski zakończył 2012 rok z zyskiem ponad 22 tys. zł.

Dyrektor szpitala zredukowała koszty energii, ogłosiła przetargi na pranie, dostawę leków, ochronę, ubezpieczenie, wynegocjowała korzystne stawki. Konieczna była też restrukturyzacja zatrudnienia. Pracę miało stracić 30 osób. Wypowiedzenia odebrało już ponad 20, pozostali są na długoterminowych zwolnieniach lekarskich. 

Więcej: www.gazeta.pl

Pracownicy na zwolnieniach lekarskich to problem, z którym Wielospecjalistyczny Szpital Miejski w Bydgoszczy zmaga się na co dzień. Jak mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Jarosław Szułczyński, dyrektor ds. medycznych bydgoskiej lecznicy, w ostatnich trzech latach absencja pielęgniarek i położnych utrzymywała się na poziomie 35 proc.

- W tym roku jest to już 40 proc. Można powiedzieć, że jedna trzecia z zatrudnionych pielęgniarek jest stale nieobecna - zwraca uwagę dr Szułczyński. Zapewnia, że przy tak dużej absencji bezpieczeństwo i dobra opieka nad pacjentem są zabezpieczone.   

- Pokazuje to, że szpital dobrze funkcjonuje przy zmniejszonej liczbie personelu. Abstrahując od tego, co jest powodem długotrwałego czy częstego korzystania ze zwolnienia lekarskiego, warto zestawić dwie wartości: 40 proc. absencję pielęgniarek i 1-2 proc. absencję lekarzy na kontraktach. Czy wymaga to komentarza? - pyta retorycznie dyrektor ds. medycznych.

Dyrektor Anna Lewandowska przedstawi we wtorek (26 marca) raport ze stanu i zmian w szpitalu radnym miasta.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH