
Do Kliniki Chorób Oczu w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy trafiają dzieci nie tylko z regionu, ale także z Poznania, co wydłuża kolejkę oczekujących.
Klinika Chorób Oczu w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 ma tylko osiem wydzielonych łóżek dla dzieci. Na operacje i zabiegi kierowani są tutaj młodzi pacjenci z całego województwa kujawsko-pomorskiego. Niestety sytuację pogarsza to, że do kliniki trafiają też dzieci z Poznania, gdzie od końca lutego b.r. nierozwiązany jest problem dyżuru i opieki okulitycznej - pisze portal Gazeta.pl
Przemysław Paciorek, dyrektor ds. lecznictwa w szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy tłumaczy, że rodzice, którzy przyjeżdżają z Poznania, mówią, że u nich w mieście nie ma doraźnej opieki okulistycznej i lekarze kierują ich do Bydgoszczy.
Jak wyjaśnia dyrektor znacząco przybywa pacjentóww, natomiast nie przybywa pieniędzy na ich leczenie. W efekcie wydłużają się kolejki na planowe zabiegi. Marta Laska, rzeczniczka szpitala informuje, że bywają miesiące, kiedy z Poznania przyjeżdża piątka lub szóstka małych pacjentów.
Jak pisaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl w Poznaniu dziecięcy dyżur okulistyczny pełniło do lutego b.r. NZOZ Centrum Medyczne św. Jerzego, jednak nie przyjęło oferty NFZ na kolejne lata. Dyżur ostatecznie ruszył na oddziale okulistycznym dla dorosłych w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu, jednak lecznica nie jest do tego przygotowana.
Już pod koniec lutego br. dyrekcja poznańskiego szpitala ostrzegała, że oddział okulistyczny dla dorosłych lecznicy nie jest gotowy na otwarcie dyżuru dla dzieci. Aby leczyć nieletnich pacjentów, potrzebuje 300 tys. zł na doposażenie oddziału, m.in. w przenośny respirator. Prowadzenie ostrego dyżuru w zgodzie ze standardami medycznymi wymaga zabezpieczenia anestezjologicznego, internistycznego i chirurgicznego w zakresie pediatrii.
Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Fundusz Zdrowia (WOW NFZ) stał na stanowisku, że ze strony płatnika nie istnieją żadne dodatkowe wymogi dotyczące realizacji świadczeń na oddziale okulistycznym, tak dla pacjentów dorosłych, jak i dzieci.
- Szpital im. J. Strusia jest przygotowany do udzielania pomocy okulistycznej wszystkim pacjentom, podobnie jak inne szpitale wielospecjalistyczne w regionie: w Kaliszu, Pile, Lesznie czy Koninie. Dotyczy to zarówno nagłych sytuacji, jak i leczenia planowego - mówiła nam w lutym Marta Banaszak-Osiewicz, rzecznik WOW NFZ.
16 marca rzeczniczka WOW NFZ poinformowała nas, że stanowisko płatnika odnośnie okulistycznego dyżuru w Poznaniu się nie zmienia. Jej zdaniem opieka okulistyczna w mieście działa poprawnie, a Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu dobrze wywiązuje się ze swoich zobowiązań.

CZYTAJ TAKŻE
- 05:53 Szpitale onkologiczne przekraczają ryczałt. Czy to dobra forma finansowania?
- ŚR21:18 Wielka Brytania: szpital zapewni Alfiemu możliwie najlepszą opiekę
- ŚR21:12 Warszawa: rozmawiali o problemach rodziców z niepełnosprawnościami
- ŚR20:29 Prof. Strojek: część leków stosowanych w cukrzycy działa kardioprotekcyjnie
- ŚR20:13 Badania: zbyt długie siedzenie blokuje czynności poznawcze mózgu
- ŚR20:05 EEC 2018: sesje dotyczące sektora medycznego - terminy, potwierdzeni prelegenci
- ŚR19:18 Giełda: kolejny spadek wartości akcji firmy telemedycznej
- ŚR19:09 Eksperci: mówimy całą prawdę o niepożądanych odczynach poszczepiennych
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 3 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 4 W sądzie trzeba udowodnić, że szpital nie popełnił błędu
- 5 W klubie fitness jest więcej groźnych mikroorganizmów niż w toalecie
- 6 "Stop Chazanowi": w środę i czwartek protesty przed UJK i urzędem wojewódzkim w Kielcach
- 7 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
- 8 Eksperci: nie widzieliśmy odry od 20 lat, nie spodziewaliśmy się jej ataku
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych