Bydgoszcz: inne województwa zalegają Centrum Onkologii 34 mln zł

Zbigniew Pawłowicz, dyrektor lecznicy, województwo pomorskie jest winne placówce ponad 10 mln zł, wielkopolskie ponad 5,5 mln zł, zachodnio-pomorskie ponad 4,6 mln zł, łódzkie ponad 4,2 mln zł.

Kontrakt Centrum jest obliczony na leczenie ubezpieczonych pacjentów podlegających pod Kujawsko-Pomorski Oddziale Wojewódzkim NFZ. Dyrektor Pawłowicz wyznał Expressowi Bydgoskiemu, że gdyby leczył tylko pacjentów z województwa, nadwykonania wynosiłyby 1-2 mln zł w skali roku. Liczba pacjentów spoza województwa sięga 30 proc., bo lecznica cieszy się dużym uznaniem. W Ogólnopolskim Rankingu Szpitali „Bezpieczny Szpital 2010” zajęła drugie miejsce wśród szpitali publicznych.

W obliczu rosnących nadwykonań w drugiej połowie października 2010 r. dyrektor Pawłowicz zapowiedział, że będzie zmuszony od 25 października br. ograniczyć przyjęcia chorych. Tego dnia spotkał się jednak z Wiesławem Kiełbasiński, dyrektorem Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

– Najważniejszą konkluzją tego spotkania jest to, że dostępność pacjentów do leczenia w Centrum Onkologii w żaden sposób nie będą ograniczona. Natomiast kwestia rozliczeń tych świadczeń, na tę chwilę jest drugorzędną – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Barbara Nawrocka, rzecznik oddziału NFZ.

Zgodnie z „Ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych” dział V, rozdział 2, art. 118, pkt 2: w planie finansowym NFZ prezes Funduszu „określa wysokość planowanych kosztów poszczególnych oddziałów wojewódzkich funduszu, w tym rezerwy na koszty świadczeń opieki zdrowotnej w ramach migracji ubezpieczonych”.

Jak tłumaczy Nawrocka, dyrektorzy oddziałów NFZ na podstawie danych historycznych podpisują umowy z dyrektorami pozostałych oddziałów, wymieniając się upoważnienia do wykorzystania konkretnej sumy na leczenie pacjentów z poszczególnych województw. W razie przekroczenia tych sum, kwoty upoważnień są w aktualizowane, a należności w miarę możliwości regulowane.

W województwie kujawsko-pomorskim, oprócz Centrum Onkologii, do szpitali najbardziej obleganych przez pacjentów z innych regionów Polski należą bydgoskie lecznice: Szpital Uniwersytecki nr 1  im. dr. Antoniego Jurasza oraz Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. Jana Biziela. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH