Bydgoszcz: będą wyciągnięte konsekwencje wobec winnych gigantycznej kolejki do rejestracji

NFZ i Rzecznik Praw Pacjenta grożą wysokimi karami i nawet zerwaniem umowy10 Wojskowemu Szpitalowi Klinicznemu w Bydgoszczy. W placówce nie przestrzegano przepisów dotyczących zapisywania pacjentów do specjalistów.

W poniedziałek (12 listopada) przed bydgoską lecznicą ustawiła się ogromna, licząca około 700 osób kolejka pacjentów, którzy chcieli zapisać się do lekarza specjalisty. Stało się tak, ponieważ w tym dniu lecznica wyznaczyła dzień rejestracji.

- Trudno mówić jeszcze o konsekwencjach tego co stało się w Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Bydgoszczy, gdzie placówka wyznaczając jeden dzień na rejestrację pacjentów do poradni specjalistycznych ewidentnie złamała przepisy. Od czwartku (15 listopada) w lecznicy jest nasza kontrola, która dotyczy nie tylko tej jednej kolejki, ale całego procesu rejestracji w tym szpitalu. O całej sytuacji powiadomiliśmy także RPP, chociaż rzecznik już wiedział o tej sytuacji i sam przesłał do nas dwa dni temu prośbę o wyjaśnienie - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jan Raszeja, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Jak stwierdza rzecznik, trudno jeszcze mówić o konkretnych konsekwencjach i karach za zaistniałą sytuację, bo te będą mogły być sformułowane dopiero na podstawie wyników kontroli. Jednak z pewnością wobec winnych zostaną wyciągnięte konsekwencje.

- Jako, że podobne sygnały, chociaż nie na taką skalę, dochodzą do nas - placówki nie wyznaczają jednego dnia rejestracji ale odsyłają zapowiadając, że rejestrację na 2013 rok prowadzić będą w np. w grudniu - ogłosiliśmy za pośrednictwem mediów i naszej strony internetowej, jakie mogą być konsekwencje tego typu postępowania - dodaje Raszeja.

Także Krystyna Barbara Kozłowska, Rzecznik Praw Pacjenta informuje portal rynekzdrowia.pl, że w związku z informacjami, dotyczącymi wyznaczenia jednego dnia na dokonywanie zapisów do poradni specjalistycznych, które co najmniej uprawdopodabniają naruszenie praw pacjenta, RPP wszczął w dniu 12 listopada br. postępowanie w sprawie stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów przez 10 Wojskowy Szpital Kliniczny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bydgoszczy.

- Stosowana przez placówki praktyka rejestracji pacjentów do poradni specjalistycznych tylko 
w ściśle określonym dniu prowadzi do naruszenia zasady równości w dostępie do świadczeń i zakłóca systematyczną możliwość rejestrowania się przez pacjentów. Placówka powinna była tak zorganizować zapisy, aby uniknąć sytuacji, jaka miała miejsce 12 listopada br. - stwierdza Kozłowska.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH