By nie powtórzyć pomyłki z nerką, czyli liczy się nie tylko rutyna...

Po tym, jak w warszawskim Centrum Onkologii usunięto pacjentowi zdrową nerkę zamiast chorej, minister Ewa Kopacz wprowadziła nową procedurę - karty kontrolne mające minimalizować ryzyko pomyłek lekarskich. Portal Nowoczesna Firma zastanawia się, czy rozwiązanie to wpłynie na poprawę opieki i leczenia?

Zdaniem portalu, otrzebna jest metoda, która, niezależnie od okoliczności, pozwala szybko, a zwłaszcza trwale, zmieniać niechciane zachowania na pożądane. Portal rekomenduje influencer - metodę stosowaną na świecie przez wiele firm, nie tylko przez szpitale, która wychodzi z założenia, że do zwalczania uporczywych problemów należy podchodzić wielostronnie.

Nowym procedurom podczas operacji (omawialiśmy je w portalu rynekzdrowia.pl) powinny towarzyszyć także inne działania, wykorzystujące np. premiowanie właściwych zachowań oraz odwołanie się do systemów wartości, wyobraźni, do osobistych uczuć pracowników, aby zbudować ich osobistą motywację.

Przykładem są działania podjęte przez Patrice Putman, dyrektor ds. rozwoju personelu w szpitalu MaineGeneral Health, w stanie Maine w USA. Poprawiła bezpieczeństwo pacjentów i satysfakcję pracowników poprzez powiązanie rutyny z systemami wartości wyznawanymi przez lekarzy i pielęgniarki, inicjując np. szkolenie, na którym uczyli się głośno wyrażać troskę o pacjenta.

Putman zdobyła poparcie kluczowych liderów opinii. Dostosowała odpowiednio system ocen pracowniczych, wprowadziła zmiany w organizacji pracy. W efekcie prawdopodobieństwo, że personel stawi czoła niebezpiecznym sytuacjom i wychwyci błędy w opiece nad pacjentem wzrosło o 53 procent.

Więcej: www.nf.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH