Busko Zdrój: szpital dziecięcy musi leczyć... dorosłych

Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny „Górka” im. dr. Szymona Starkiewicza w Busku-Zdroju, żeby przetrwać musi leczyć dorosłych pacjentów. Nie wykonuje kontraktu, co wynika z braku skierowań dzieci na rehabilitację i zabiegi ortopedyczne.

Prezes Uzdrowiska Busko-Zdrój, Wojciech Legawiec, któremu placówka podlega, przyznaje na łamach Gazety Wyborczej, że placówka przestaje specjalizować się wyłącznie w leczeniu małych pacjentów. Wyjaśnia, że koszt ich pobytu w szpitalu jest większy niż dorosłych. NFZ w kontraktach tego nie uwzględnia, dlatego kilka lat temu oferta szpitala została rozszerzona o ortopedię dla dorosłych. I jest ona z roku na rok poszerzana.

Obawy dotyczące zmian zakresu działalności szpitala Górka przedstawił w swoim liście do prezesa Uzdrowiska Busko-Zdrój poseł Sławomir Kopyciński. To jeden z kolejnych głosów, obok uwag rodziców i grona pedagogicznego szpitala, w którym wyrażana jest troska o to by szpital Górka pozostał szpitalem dla dzieci.

Jak tłumaczy dyrekcja uzdrowiska, zbyt niski kontrakt z NFZ wymusza poszukiwanie innych możliwości zwiększenia przychodów. Stąd starania o powiększenie bazy uzdrowiska. Chętnych wśród dorosłych na leczenie sanatoryjne nie brakuje, a i jego finansowanie przez NFZ jest korzystniejsze, niż leczenie i rehabilitacja szpitalna dzieci.

Jednak jak informuje portal rynekzdrowia.pl Joanna Krzak, kierownik działu organizacyjno prawnego Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A., szpital nie będzie zmieniał profilu.

Zarząd Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A. jest nadal zainteresowany tym, aby szpital Górka w dalszym ciągu był szpitalem dziecięcym i wypełniał misję, która przyświecała jego utworzeniu. Dementuje także informacje o tym, że zamierza zlikwidować szkoły oraz oddziały dziecięce szpitala Górka zastępując małych pacjentów dorosłymi.

W piśmie, które otrzymaliśmy czytamy: „nie jest intencją zarządu likwidacja oddziałów dla dzieci, a jedynie uporządkowanie sytuacji w Szpitalu, przez stworzenie oddziału rehabilitacyjnego dla pełnoletnich już wychowanków Szpitala, którzy nadal wymagają rehabilitacji..."

Zarządzający szpitalem przyznają, że kontrakty z NFZ w zakresie rehabilitacji dzieci są od kilku lat nierealizowane z uwagi na coraz mniejszą liczbę dzieci. Następuje stały spadek liczby dzieci przebywających w szpitalu Górka – od 2028 pacjentów w 2005 roku do 1292 w 2010 roku.

Zdaniem ordynatorów szpitala niewykonanie kontraktu wynika z braku skierowań dzieci na rehabilitację i zabiegi ortopedyczne w szpitalu. W placówce łóżka czekają na chore dzieci. Pomimo wolnych miejsc nie ma chętnych na zabiegi operacyjne i rehabilitację.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH