Musimy zrobić wszystko, aby lekarze z Ciechanowa w tym sporze nie przegrali. Musimy pomóc im

„Dzisiaj wszyscy jesteśmy lekarzami z Ciechanowa” – tytułuje swój list przewodniczący.

Dodaje, że jesteśmy właśnie świadkami kolejnego ważnego etapu w naszych zmaganiach o zapewnienie odpowiedniego statusu zawodowi lekarza w Polsce. Jest nim sprawa szpitala w Ciechanowie.

„Powyższy konflikt – wbrew pozorom – nie ma lokalnego charakteru. Wręcz przeciwnie jest konfliktem kluczowym dla całego systemu opieki zdrowotnej. Ścierają się bowiem tutaj dwie racje, których współistnienie jest niemożliwe: sprawiedliwie wynagradzany lekarz i zasada wyzysku, na której opiera się funkcjonowanie publicznej służby zdrowia w Polsce.  Kwintesencją tej zasady jest prawo NFZ do dowolnego ustalania cen za świadczenia zdrowotne i narzucania ich świadczeniodawcom. Rządzący będą tego bronić za wszelką cenę, bo jest to dla nich wygodne i korzystne pod wieloma względami” – pisze Bukiel.

Jego zdaniem, tylko jedna możliwość: albo lekarze z Ciechanowa wygrają w tym sporze, co zmusi rządzących do reform i rezygnacji z zasady wyzysku albo przegrają i zasada ta pozostanie. Pozostanie tak długo, jak długo dyrektorom szpitali łatwiej będzie zerwać porozumienie płacowe z lekarzami niż sprzeciwić się niskim cenom narzuconym im przez NFZ.

Przewodniczący zaapelował też: „Wyraźmy nasze poparcie dla lekarzy w Ciechanowie kierując listy do dyrektora szpitala w Ciechanowie: sszw@szpitalciechanow.com.pl i do marszałka województwa mazowieckiego, lekarza Adama Struzika: urzad_marszalkowski@mazovia.pl".

Jak podawaliśmy wcześniej, we wtorek (19 maja) zarząd mazowieckiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy  złożył w ciechanowskiej prokuraturze rejonowej wniosek o zbadanie, czy działania dyrektora tamtejszego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego były zgodne z prawem i czy jego decyzje nie szkodzą interesowi publicznemu.

We wniosku podpisanym przez przewodniczącego mazowieckiego OZZL Macieja Jędrzejowskiego przypomniano, że zawarte w 2007 r. porozumienie płacowe między dyrekcją a lekarzami szpitala przewidywało stopniowy wzrost wynagrodzeń lekarskich do 2010 r., natomiast w lutym 2009 r. dyrektor wypowiedział jednostronnie porozumienie w następstwie czego każdy lekarz otrzymał wypowiedzenie dotychczasowych umów o pracę w części dotyczącej wynagrodzeń lekarskich, zmniejszające te wynagrodzenia o ok. 30 proc.

Tymczasem trwają mediacje ostatniej szansy pomiędzy lekarzami i dyrekcją Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie. Ponad 100 lekarzy nie zgada się na wypowiedzenie warunków płacy z grudnia 2007 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH