Budżety szpitali: na wywóz śmieci zamiast na sprzęt i leczenie?

Nowe przepisy tzw. ustawy śmieciowej zaczęły obowiązywać od 1 lipca 2013 roku. Okazało się, że koszty wywozu śmieci w wielu szpitalach wzrosną kilkakrotnie.

Samorządy miały półtora roku na wprowadzenie przepisów ustawy z 1 lipca 2011 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zgodnie z którą są one odpowiedzialne za zbiórkę i zagospodarowanie śmieci.

Krapkowickie Centrum Zdrowia Spółka z o.o. za wywóz komunalnych śmieci płaciło dotychczas ok. 30 tys. złotych rocznie. Po 1 lipca kwota ta może wzrosnąć nawet do 300 tys. zł na rok. Marcin Misiewicz, prezes zarządu i dyrektor szpitala, wskazuje, że suma ta znacznie obciąży budżet placówki.

- Spodziewaliśmy się wzrostu kosztów wywozu śmieci, ale nie w takiej skali. Te pieniądze mogłyby zostać przeznaczone na inne potrzeby placówki, np. na zakup nowoczesnego sprzętu - mówi portalowi rynekzdrowia.pl prezes Misiewicz.

Jak wskazuje, znaczny wzrost odbioru śmieci jest związany z przynależnością gminy Krapkowice do Związku Międzygminnego ''Czysty Region'', który powstał m.in. w celu realizacji zadania: odbiór i transport odpadów komunalnych. Należy do niego 15 gmin południowo-wschodniej Opolszczyzny.

Od 1 lipca odpady są odbierane przez firmę wyłonioną w drodze przetargu, na podstawie umowy między przedsiębiorcą a związkiem.

Kwota jaką ma płacić krapkowicki szpital to efekt naliczania stawki za opróżnienie danego pojemnika odpadów w przeliczeniu na ilość wytwarzanych przez szpital odpadów. Regulamin, który powstał w związku, nie uwzględnił bowiem specyfiki szpitali, których na terenie związku są dwa.

- Naszą sytuację zmienić może jedynie wyjście krapkowickiej gminy ze związku ''Czysty Region'', co ma nastąpić od 1 stycznia 2014 r. lub wyłączenie przedsiębiorców (szpital) i danie im możliwości negocjowania bezpośrednio z odbiorcą odpadów, jak miało to miejsce do tej pory - mówi prezes Misiewicz.

Opłaty wzrosły
Jak informuje Bogusława Kornowicz, rzecznik Szpitala Wojewódzkiego SPZOZ w Zielonej Górze, opłata miesięczna za wywóz odpadów ze szpitala wynosi obecnie 31 361 zł - opłata za 12 miesięcy wynosić będzie ponad 376 tys. zł. Do końca czerwca br. kwota miesięczna za wywóz śmieci wynosiła 8 082 zł (za rok ok. 97 tys.).

- Porównując wymienione kwoty za wywóz odpadów komunalnych ze szpitala, nastąpił trzykrotny wzrost opłat - wylicza.

Informuje, że szpital zwracał się kilkakrotnie do związku gmin z prośbą o rozważenie możliwości wyłączenia szpitala ze stosowania przepisów dotyczących gospodarowania odpadami komunalnymi jako właściciela nieruchomości, w której nie ma mieszkańców, a powstają odpady komunalne.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH