Budżet powierzony w POZ - czy to rozwiązanie się sprawdzi? Wprowadzenie budżetu powierzonego ma w założeniu doprowadzić do ścisłej współpracy pomiędzy lekarzami - mówili eksperci podczas sesji HCC "Podstawowa opieka zdrowotna". Na zdj. (od lewej) Jacek Krajewski, Adam Kozierkiewicz. Fot. PTWP

Wprowadzenie budżetu powierzonego ma w założeniu doprowadzić do ścisłej współpracy pomiędzy lekarzami POZ i AOS oraz skrócić kolejki do specjalistów. Są jednak pewne zagrożenia stojące na drodze takiej współpracy - mówili eksperci w piątek (10 marca) podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

Jak tłumaczył dr Adam Kozierkiewicz, ekspert ochrony zdrowia, budżet powierzony nie jest polskim pomysłem, lecz stosowanym już w innych krajach - głównie anglosaskich. Idea rozwiązania, w którym lekarz POZ otrzymuje środki w celu wykorzystania ich na konsultacje pacjentów, jest uzasadniona tym, że jak wynika z doświadczeń współpraca na linii podstawowa opieka zdrowotna - specjaliści innych dziedzin nie jest łatwa.

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej wydają skierowania po czym pacjent trafia do jednego z bardzo wielu specjalistów, a lekarz kierujący nie ma informacji zwrotnej o tym pacjencie - zwracali uwagę uczestnicy sesji "Podstawowa opieka zdrowotna" odbywającej się w trakcie II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress, Katowice, 9-11 marca).

- Wprowadzenie budżetu powierzonego ma w założeniu doprowadzić do ścisłej współpracy pomiędzy lekarzami. Wymieniając się informacjami, podejmują wspólny wysiłek leczenia pacjenta. Skutkiem wprowadzenia budżetu powierzonego ma być większa dostępność lekarzy specjalistów, gdyż będą wtedy mniej obciążeni częściej występującymi przypadkami, nad którymi opiekę może z powodzeniem sprawować lekarz POZ - mówił dr Kozierkiewicz.

Dodał: - Zakładamy, że po pewnym czasie, spotykając się z kolejnym przypadkiem o podobnym charakterze, lekarz POZ będzie w stanie sam podjąć decyzję dotyczącą leczenia, dzięki wcześniejszym konsultacjom dotyczącym innych pacjentów z podobnym problemem zdrowotnym.

Rozwiązanie takie jak budżet powierzony nie jest jednak wolne od zagrożeń, na co też zwracali uwagę eksperci. - Hipotetycznie można przyjąć, że lekarz POZ nie będzie kierował pacjentów do specjalistów we wszystkich wymagających tego przypadkach. Tak się nie stanie, jeśli administracyjne zapadnie ustalenie, że w ramach budżetu jest określona pula pieniędzy, która musi być wydana - rozważał dr Kozierkiewicz.

- Kolejne potencjalne zagrożenie jest i takie, że lekarze POZ będą kierować pacjentów niekoniecznie do najlepszych specjalistów, ale do tych, których darzą koleżeńską sympatią. Takie działanie uderzałoby jednak w ich reputację - uznał ekspert.

Adam Kozierkiewicz przytoczył jeszcze trzecie zagrożenie wymieniane podczas prac nad projektem. Specjalistów, szczególnie w niektórych deficytowych dziedzinach jest tak mało, że w pewnych przypadkach trudno będzie znaleźć lekarzom POZ odpowiednich partnerów do współpracy. Z pomocą mogą tutaj przyjść telekonsultacje, ale to wymaga dopracowania szczegółowych rozwiązań.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH