Budżet NFZ 2015 - niewystarczający, ale jedyny możliwy?

Na początku sierpnia plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia na 2015 rok został zatwierdzony przez ministra zdrowia w porozumieniu z ministrem finansów. Na korzyść przyszłego roku przemawia kwota ponad 2,3 mld zł. Choć wzrost jest widoczny, to zdaniem wielu specjalistów, nie zmieni on obrazu opieki zdrowotnej Polaków. Nadal też nie wiadomo skąd będą pochodzić środki na realizację tzw. pakietu kolejkowego.

Z danych, które otrzymaliśmy z NFZ, wynika że zakłada on przychody przyszłorocznego budżetu Funduszu w wysokości 69 352 241 tys. zł, w tym składka należna brutto planowana - 66 851 829 tys. zł, powiększona o przychody ze składek z lat ubiegłych - 100 000 tys. zł.

Porównując koszty jakie NFZ prognozuje do końca roku 2014 (67 318 117 tys. zł) i te w roku 2015 (69 352 241 tys. zł), pieniędzy w budżecie NFZ miałoby być o ponad 2,3 mld zł więcej.

Jak to będzie w oddziałach?
Jak wzrost kwoty zaplanowanej w budżecie Funduszu na przyszły rok będzie wyglądał w poszczególnych oddziałach w porównaniu z rokiem bieżącym? Poprosiliśmy o takie dane, w zakresie POZ, AOS i lecznictwa zamkniętego, z wyszczególnieniem programów terapeutycznych (lekowych), cztery oddziały - mazowiecki, śląski, łódzki i podlaski.

Podlaski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia otrzyma zgodnie z założeniami w przyszłym roku wartościowo o ponad 39,9 mln złotych więcej (w sumie 1 958 113 tys. zł). W tym na POZ o milion zł, na AOS o prawie 5,2 mln zł i na leczenie szpitalne o ponad 30,4 mln zł. więcej. Budżet na programy terapeutyczne został powiększony o ponad 9,2 mln zł.

W Śląskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia na POZ zaplanowano w 2015 roku o 10 mln zł więcej, na AOS o ponad 15,9 mln więcej, kwotę na leczenie szpitalne powiększono o prawie159,5 mln zł, w tym na programy terapeutyczne - o ponad 10,8 mln zł.

W Łódzkim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia wzrost nakładów na POZ przewidziano o kwotę 5 mln, na AOS o prawie 18,3 mln zł, na leczenie szpitalne o ponad 84,7 mln zł więcej. W tym w programach terapeutycznych wzrost ma wynieść ponad 24,6 mln zł.

W Mazowieckim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia środków na POZ będzie o ponad 4,8 mln zł więcej, w AOS - o 29,1 mln zł. Natomiast pula na leczenie szpitalne została powiększona o 80,6 mln zł (w tym na programy terapeutyczne więcej o prawie 12,2 mln zł).

Więcej, ale za mało
Przyglądając się danym porównawczym w poszczególnych działach finansowanych przez Fundusz, udostępnionym Rynkowi Zdrowia przez NFZ, można stwierdzić na przykład, że w zakresie Podstawowej Opieki Zdrowotnej w przyszłym roku nastąpi wzrost finansowania o 0,89 proc., co przekłada się na kwotę 68 mln 360 tys zł. Zdaniem lekarzy PPOZ to zbyt mało.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH