Brakuje pieniędzy dla pacjentów wymagających wspomagania oddechu Zwązek twierdzi, że przekaże pacjentów na oddziały intensywnej terapii. Fot. PTWP

Zaczyna brakować pieniędzy na opiekę nad pacjentami ze wspomaganym oddechem, bo kontrakty z NFZ były zbyt małe. Ogólnopolski Związek Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej twierdzi, iż będzie musiał przekazać 1500 pacjentów oddziałom intensywnej terapii, gdzie leczenie jest dużo droższe.

Ogólnopolski Związek Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej zrzesza specjalistyczne ośrodki, które zajmują się pacjentami wymagającymi terapii za pomocą wentylacji mechanicznej.

- Pacjenci znajdujący się pod naszą opieką to osoby wymagające oddechu zastępczego, czyli w większości osoby po wypadkach komunikacyjnych, z zanikiem mięśni, stwardnieniem rozsianym, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, deformacjami klatki piersiowej, ciężkimi wadami genetycznymi - informuje Katarzyna Baj, dyrektor biura Ogólnopolskiego Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej.

Jej zdaniem obecne limity zakontraktowane na świadczenie pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej z zakresu wentylacji mechanicznej są nieadekwatne do zmieniających się potrzeb.

Związek twierdzi, że niektórym świadczeniodawcom skończyły się limity finansowe na realizację świadczeń wentylacji mechanicznej dla chorych z niewydolnością oddechową. Dlatego w najbliższym czasie ośrodki będą musiały odłączyć od respiratorów ok. 1500 pacjentów.

- Ta sytuacja bezpośrednio może skutkować pozbawieniem pacjentów możliwości korzystania ze świadczeń, a w konsekwencji skierowaniem ich na oddziały intensywnej terapii, gdzie koszt pobytu jest dziesięciokrotnie wyższy od finansowania świadczeń pielęgnacyjno-opiekuńczych, realizowanych w ramach opieki długoterminowej w warunkach pozaszpitalnych - uważa Baj.

Związek zrzesza 12 świadczeniodawców z ponad 3 tys. chorych z przewlekłą niewydolnością oddechową. Tymczasem w Polsce z roku na rok  wzrasta liczba pacjentów wymagających wentylacji mechanicznej. Zdaniem związku, w najbliższych latach takiego świadczenia może potrzebować nawet 8 tys. chorych z przewlekłą niewydolnością oddechową.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH