Czy uda się zmienić ratownictwo medyczne do 2015 r.? Ministerstwo Zdrowia wspólnie z przedstawicielami kilku związków zawodowych pracuje nad zmianami w systemie ratownictwa medycznego.

Konieczność ich wprowadzenia widzi również rzecznik praw obywatelskich. Mają one dotyczyć zarówno systemu kształcenia przyszłych kadr, jak i zasad finansowania systemu. Jeżeli od 2015 r., jak planuje resort zdrowia, w karetkach i na oddziałach ratunkowych będą zatrudniani tylko lekarze ze specjalizacją z medycyny ratunkowej, których brakuje, podobnie jak ratowników, to należy zachęcić lekarzy do wybierania tego kierunku.

Janusz Kochanowski, rzecznik praw obywatelskich, w liście do minister zdrowia, zwraca szczególnie uwagę na system kształcenia przyszłych kadr dla ratownictwa.

– Jakość, wymiar i zakres nauczania przedmiotu medycyna ratunkowa nie są przestrzegane na wielu uczelniach medycznych – zauważa RPO.

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ uczelni nie stać na zakup sprzętu niezbędnego do szkoleń. Młodych lekarzy zniechęca też ograniczona liczba etatów rezydenckich. Tymczasem RPO wskazuje, że docelowo w systemie ratownictwa musi pracować 2,5 tys. specjalistów z zakresu medycyny ratunkowej. Obecnie takich lekarzy jest około 630. Kolejnych 600 uczy się tej specjalizacji. Kolejnych 15 tys. potrzebują stacje pogotowia ratunkowego.

Problemem jest również zapewnienie odpowiedniej liczby ratowników. Ich brak wynika m.in. z nieprecyzyjnego usytuowania tej grupy zawodowej w systemie (nie ma np. odrębnej ustawy o ratownikach medycznych) oraz stosunkowo niskich zarobków.

– Żadna uczelnia w kraju nie oferuje możliwości uzyskania wyższego wykształcenia na kierunku ratownik medyczny. Można skończyć studia wyższe jedynie na wydziale Zdrowie publiczne lub na kierunku ratownictwo medyczne – mówi Krzysztof Słupianek, prezes Stowarzyszenia Zawodów Ratowników Medycznych.

Ponadto obecna ustawa nie rozgranicza uprawnień ratowników, którzy ukończyli szkołę policealną lub uzyskali tytuł licencjata (wszyscy mogą wykonywać te same czynności ratownicze). Nakłada na nich jednak obowiązek doskonalenia zawodowego. W ciągu pięciu lat muszą oni zdobyć 200 punktów edukacyjnych. Najczęściej szkolą się za własne pieniądze.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH