Pielęgniarki ze Szpitala Wojskowego w Lublinie odeszły od łóżek pacjentów. Domagają się podwyżki płac zasadniczych o 500 zł. Chorymi opiekują się lekarze i pielęgniarki oddziałowe.

W ramach protestu około 70 pielęgniarek zgromadziło się w sali konferencyjnej.
- Będziemy protestować do skutku. Prowadzone od stycznia rozmowy z pracodawcą nie dały żądanych rezultatów - informuje Teresa Żak,  sprzewodniczaca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek  i Położnych w Szpitalu Wojskowym.

Płaca zasadnicza pielęgniarek w tym szpitalu waha się od 1,6 do 2,2 tys. zł. brutto. Dyrekcja proponuje im 300 zł podwyżki, ale na to pielęgniarki nie chcą się zgodzić. Przewodnicząca Żak zapewniła, że pacjentami opiekują się lekarze i pielęgniarki oddziałowe.

- Jeśli będzie taka konieczność, w sytuacji zagrożenia życia, pielęgniarki będą wzywane przez oddziałową - dodała.

Agencja podała, że komendant szpitala spotka się z mediami ok. godz. 13.00. Okaże się, czy się spotka, bo nam portalowi rynekzdrowia.pl powiedziano, że dziś... komendanta nie będzie.

Jak już pisaliśmy, w ubiegły czwartek (30 października) ponad 100 pielęgniarek ze Szpitala Wojskowego w Lublinie odeszło na dwie godziny od łóżek pacjentów. Był to strajk ostrzegawczy, który miał zmobilizować komendanta placówki płk. dr. Zbigniewa Kędzierskiego do podjęcia rozmów na temat podwyżek.

– Od miesięcy w naszym szpitalu nie może dojść do rzeczowych i konkretnych rozmów z szefostwem placówki na temat podwyżek dla pielęgniarek. Skutek jest taki, że pensje pielęgniarek są najniższe w Lublinie, a nawet w województwie lubelskim, bo tylko nasze koleżanki z Włodawy zarabiają mniej niż my – mówiła wówczas Teresa Żak.

Zarobki pielęgniarek w szpitalu wojskowym nie wzrosły tak, jak w innych placówkach ochrony zdrowia, ponieważ wzrost wynagrodzeń nie został im wliczony do pensji zasadniczych, ale wypłacony jako dodatek w ratach. Natomiast na początku tego roku otrzymały po około 200 zł podwyżki, podczas gdy w innych placówkach pielęgniarkom udawało się wywalczyć wzrost wynagrodzeń w wysokości połowy kwot przyznanych lekarzom.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH