Spółka Electus uruchomiła fundusz opierający się na restrukturyzacji zadłużenia szpitali, osiągnęła w I połowie 2008 roku przychody na poziomie 19,2 mln złotych i zanotowała wynik netto na poziomie 7,6 mln złotych. Druga co do wielkości firma na rynku szpitalnych wierzytelności, Magellan S.A, zrealizowała w pierwszym półroczu sprzedaż o wartości 18,8 mln zł.

Electus zanotował pozytywny wynik na poziomie wpływów z posiadanego portfela aktywów, które wyniosły ponad 123 mln zł, co jest również najlepszym wynikiem w branży. W 2007 roku, całkowite przychody Electusa ukształtowały się na poziomie 34,4 mln PLN, wynik półrocza stanowił więc ponad 55 proc. zeszłorocznych przychodów. Wyniki finansowe wypracowane w pierwszej połowie tego roku, pozwalają sądzić, że w 2008 Electus utrzyma pozycję lidera na rynku finansowania służby zdrowia.

Druga co do wielkości firma na rynku szpitalnych wierzytelności, Magellan S.A, zrealizowała w pierwszym półroczu sprzedaż o wartości 18,8 mln zł (przy zysku netto 7,8 mln zł). Firma prognozuje, że w 2008 roku zysk netto wzrośnie o ponad 25 %.

MW Trade opublikował dane finansowe za pierwsze półrocze tego roku w lipcu 2008. Wynika z nich, że firma uzyskała przychody rzędu 3,8 mln zł co stanowi wzrost o 180% w stosunku do analogicznego okresu 2007. Wzrósł też zysk netto, który po pierwszym półroczu 2008 stanowił 1,04 mln zł czyli ponad dwukrotnie więcej niż w pierwszym półroczu 2007.

Spółka MW Trade, ogłosiła bardzo ambitne prognozy, które zakładały wypracowanie 10 mln przychodu i 5,5 mln zysku w 2008 roku. Wynik po pierwszej połowie roku to zaledwie ok 20 proc. rocznej prognozy zysku i 38% zakładanego planu w przypadku przychodów.

Mimo, że rynek finansowania inwestycji szpitalnych jest w Polsce dość młody i dopiero się rozwija, firmy oferujące usługi finansowania dla placówek służby zdrowia osiągają bardzo dobre wyniki. Jak podaje TNS OBOP, zadłużenie szpitali będzie rosło z uwagi na konieczność przeprowadzanie remontów zgodnych z wymogami UE, a przede wszystkim - podwyższenia wynagrodzenia pracowników służby zdrowia. W konsekwencji, spowoduje to wzrost popularności pozabankowych instytucji finansowych i oferowanych przez te firmy usług. Największe pozabankowe instytucje finansujące służby zdrowia w Polsce to Electus, Magellan i MW Trade.

W ubiegłym roku, z pomocy firm zajmujących się finansowaniem placówek służby zdrowia, skorzystało 11% szpitali a kolejne 10% wyraziło taki zamiar. Powodem, oprócz oczywistego deficytu środków finansowych, jest brak perspektywicznego zarządzania, a co za tym idzie niezdolność do terminowego regulowania zobowiązań. Profesjonalne zarządzanie wierzytelnościami szpitali może stać się naturalnym i wygodnym rozwiązaniem dla polskich szpitali.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH