Bój o nadwykonania: miliardy czy zaledwie setki milionów?

W tym roku łączna wysokość świadczeń wykonanych przez szpitale ponad limit ma być rekordowa. Jak przyznał w Sejmie prezes NFZ Jacek Paszkiewicz lecznice mogą domagać się przeszło 1,5 mld zł za nadwykonania z 2011 roku.

To wielokrotnie więcej niż rok czy dwa lata temu. W 2010 roku kwota ta opiewała na 500 mln zł, a w 2009 roku 270 mln. Ile tak naprawdę płatnik winien jest szpitalom z tytułu nadwykonań za 2011 roku, czyli świadczeń wykonanych ponad limit określony w kontrakcie z płatnikiem? Tego dowiemy się za miesiąc. Zgodnie z przepisami NFZ ma czas na rozliczenie świadczeń z ubiegłego roku do czerwca.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika w Łodzi w grudniu 2011 roku wstrzymał planowe operacje i zabiegi na 18. spośród 36. oddziałów. Jak wyjaśniała nam rzecznik szpitala Adrianna Sikora, część operacji przesunięto na styczeń, bo brakowało środków finansowych na dalsze leczenie. W sumie szpital przekroczył wartość kontraktu z 2011 roku o 20 mln zł.

Większość nadwykonań to zabiegi ratujące życie, za które płatnik ma obowiązek zapłacić. Dyrekcja szpitala kilka razy zwracała się do Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Łodzi o wypłatę środków za nadwykonania, jednak bez efektu. Kwestia nadwykonań pojawia się niezmiennie każdego roku i dotyka większość polskich szpitali.

Jak ustalił portal rynekzdrowia.pl, w przypadku Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Biziela szacuje się, że nadwykonania za 2011 roku będą wyższe niż w ubiegłym roku o blisko 2,5 mln zł. W tym roku kwota było to około 9,5 mln zł, w 2010 roku - 7 mln zł.

Andrzej Troszyński, rzecznik Centrali NFZ, podkreśla w rozmowie z nami, że faktyczna kwota za tzw. nadwykonania z 2011 roku będzie znana dopiero w czerwcu.

- Zgodnie z ustawą do czerwca mamy czas na rozliczenia ubiegłego roku - przyznaje rzecznik. - Trzeba jednak zaznaczyć, że ostateczna suma jest zawsze zdecydowanie niższa niż początkowo deklarowana przez szpitale. Mówi się o miliardach, a kończy na milionach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH