Bobrek: Dom bez kontraktu, pacjenci bez opieki pielęgniarskiej

Ponad dwustu niepełnosprawnych podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Bobrku (gmina Chełmek) zostało bez należytej opieki medycznej.

Narodowy Fundusz Zdrowia nie przyznał kontraktu spółce, która do tej pory zatrudniała pielęgniarki w bobreckiej placówce. Nowe firmy, które wygrały konkursy w NFZ na opiekę długoterminową w powiecie oświęcimskim powinny były od 1 marca zapewnić opiekę podopiecznym DPS. Nie uczyniły tego, bo jak twierdzą uzyskane przez nich środki w ramach kontraktu z NFZ, są mniejsze i nie pozwalają im na realizowanie usług w DPS w Bobrku.

Mimo trudnej sytuacji, pielęgniarki do pracy w bobrowieckim DPS przyszły, mimo że ich status jest nie jasny. Były zatrudnione tylko do końca lutego. Teraz właściwie pozostają bez pracy. Tłumaczą jednak, że nie chcą zostawić bez opieki swoich podopiecznych, do których się przywiązały.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz stanowiskami ministerstw Zdrowia oraz Pracy i Polityki Społecznej DPS-y nie mogą świadczyć usług pielęgniarskich. Mogą to robić wyłącznie zakłady opieki zdrowotnej. Domy są natomiast jednostkami pomocy społecznej (inny resort).

DPS w Bobrku, w porozumieniu z pracownikami, postanowił udostępnić pomieszczenia zewnętrznemu ZOZ, który zgodziłby się przejąć pielęgniarki z DPS-u na podstawie art. 231 kodeksu pracy (przejście części zakładu pracy na innego pracodawcę), to jest na warunkach pracy nie gorszych. Prowadzone były negocjacje z trzema podmiotami, ostatecznie wybrano NZOZ prowadzony przez Renatę Hołówko. NZOZ „Pielęgniarka” z siedzibą w DPS w Bobrku funkcjonuje od lutego zeszłego roku. Przystąpił on do konkursu ogłoszonego przez NFZ na świadczenie długoterminowej opieki pielęgniarskiej dla mieszkańców DPS. Termin złożenia ofert przypadał na 4 lutego br., a termin dodatkowych negocjacji przypadł na 22 tegoż miesiąca.

Członkowie komisji konkursowej poinformowali, że bobrecki NZOZ nie otrzyma kontraktu, a cały przewidziany dla powiatu oświęcimskiego kontrakt (wszystkie środki finansowe) otrzymają dwie inne firmy medyczne NZOZ Twoje Zdrowie z siedzibą w Oświęcimiu oraz NZOZ BetaMEd Centrum Medyczne z siedzibą w Katowicach.

– Według zapewnień Małopolskiego OW NFZ to te dwie firmy, które wygrały konkursy miały zapewnić opiekę naszym pacjentom w DPS. Niestety, mamy oświadczenia tych firm, w których wskazują, że same otrzymały mniejsze kontrakty od tych, o które się ubiegały i nie są w stanie obsłużyć swoich pacjentów. Tak, więc nasi pacjenci pozostali w ogóle bez opieki pielęgniarskiej od dnia 1 marca – mówi portalowi rynek zdrowia.pl  Mariusz Sajak, dyrektor DPS w Bobrku.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH