Błąd w systemie, czyli szpitale przejęły funkcje ambulatoriów Zdanie wielu dyrektorów szpitali prawie połowa pacjentów, która trafia na na SOR-y powinna być załatwiona przez lekarzy pierwszego kontaktu.

W szpitalach realizuje się dużą część świadczeń, które mogą być bardziej dostępne i tańsze w systemie opieki ambulatoryjnej

W ciągu ostatnich lat nakłady NFZ na lecznictwo szpitalne wzrosły o 11 mld zł, ale nie dostrzega się lepszego dostępu do świadczeń. Jak tłumaczy w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną Rafał Janiszewski, ekspert w zakresie systemu opieki zdrowotnej, chociaż na leczenie szpitalne nominalnie przeznacza się więcej pieniędzy, to nie są one wydawane tylko na bezpośrednie koszty świadczeń. Z tych środków szpitale płacą też amortyzację – chociażby sprzętu medycznego, czy pokrywają koszty, wody, gazu czy prądu. Ponadto w części szpitali koszty osobowe – wynagrodzeń i pochodnych – przekraczają 80 proc. ich budżetu. Niewiele zostaje wtedy na leczenie.

Nakłady na szpitale rosną, ale nie dlatego że NFZ  kontraktuje z nimi większą liczbę świadczeń. – W zasadzie wartość kontraktów wzrosła. Główną przyczyną było jednak powstanie tzw. nadwykonań, czyli świadczeń, jakie placówka udzielała mimo wyczerpania limitu określonego w kontrakcie przez NFZ – wyjaśnia Rafał Janiszewski.

Zdaniem eksperta specjalisty systemowy błąd polega na tym, że większość ciężaru odpowiedzialności za zdrowie pacjentów spadła na szpitale. Stan ten utrzymuje się nadal, bo m.in. finansowanie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej jest z roku na rok zmniejszane. W rezultacie w szpitalach realizuje się dużą część świadczeń, które mogą być i tańsze i bardziej dostępne w systemie opieki ambulatoryjnej.

Więcej czytaj w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH