Na wydzierżawienie szpitala zgodziła się pod koniec września rada powiatu, mimo sprzeciwu działających w szpitalu związków zawodowych. Władze powiatu, który jest dla placówki organem założycielskim, stoją jednak na stanowisku, że to jedyna nadzieja na dalsze działanie szpitala. Szpital ma ponad 5 mln zł długu, który z każdym miesiącem narasta i wymaga co najmniej 15 mln zł, by dostosować go do wymogów określonych w rozporządzeniu ministra zdrowia z 2006 r.

Takich pieniędzy ani szpital, ani powiat nie mają. Jedynym rozwiązaniem jest więc zewnętrzny inwestor, który będzie miał odpowiednie środki na dostosowanie szpitala do standardów. Zainteresowanie dzierżawą szpitala jest spore - informacji w tej sprawie zasięgało już kilkanaście spółek medycznych z całej Polski.

We wstępnie określonych warunkach dzierżawy zagwarantowano pracownikom szpitala utrzymanie dotychczasowych miejsc pracy przez trzy lata. W zamian dzierżawca przez cały ten czas będzie mógł korzystać z 50-procentowej ulgi w opłacie dzierżawnej.

Władze powiatu podkreślają, że samorząd pozostanie właścicielem szpitala, dzięki czemu będzie miał wpływ na jego funkcjonowanie. Bezzasadne są więc obawy, iż przestanie on świadczyć usługi medyczne, bądź że pacjenci będą musieli płacić za świadczenia medyczne.

Te argumenty nie przekonują jednak działających w szpitalu związków zawodowych.

- W podobnej sytuacji znajduje się obecnie wiele szpitali w Polsce. Rząd i Sejm pracują nad zmianami w służbie zdrowia, naszym zdaniem warto byłoby jeszcze poczekać. Nie mamy noża na gardle - powiedziała przewodnicząca szpitalnej organizacji Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych Małgorzata Kowalik.

Jej zdaniem dzierżawa nie gwarantuje pracy ani dotychczasowych płac obecnie zatrudnionym.

- W ocenie naszych prawników gwarancja pracy jest tylko przez rok. Władze powiatu są jednak głuche na nasze argumenty - podkreśliła. Związkowcy nie tracą nadziei, że do dzierżawy nie dojdzie. Napisali w tej sprawie do wojewody śląskiego, rozważają też strajk.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH