Zarząd Solidarności Regionu Częstochowskiego domaga się uchylenia uchwały rady powiatu o dzierżawie Szpitala Powiatowego w Blachowni.

Wniosek w tej sprawie związki wystosowały do rady powiatu, która na posiedzeniu w czwartek (18 czerwca) go odrzuciła. Solidarność zamierza więc zaskarżyć uchwałę likwidującą publiczny ZOZ do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Uważa bowiem, że uchwała radnych była niezgodna z prawem.

Pierwszy zarzut opierają związki na artykule 68. Konstytucji RP: "Obywatelom (...) władze publiczne zapewniają równy dostęp do (...) opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych". Uważają, że nie można w ten sposób komercjalizować jedynego szpitala w mieście.

Drugi zarzut wysunięty przez Solidarność dotyczy procedur. Projekt uchwały likwidującej ZOZ w Blachowni został przedstawiony do zaopiniowana m.in. związkom zawodowym i wojewodzie. Wojewoda wniósł poprawki, których związki zawodowe już nie poznały.

W opinii Mirosława Kowalika, przewodniczącego Solidarności w Częstochowie, poprawki zmieniły znacząco treść uchwały, a rada powiatu przegłosowała zupełnie inny dokument niż ten, który dostały związki.

Solidarność powołuje się przy tym na sprawę szpitala w Kluczborku. Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził nieważność uchwały rady powiatu o likwidacji tamtejszego publicznego ZOZ-u z powodu błędów formalnych.

Warto przypomnieć, że od 1 maja szpital w Blachowni dzierżawi prywatna firma, płacąc za to właścicielowi, którym jest powiat, 120 tys. zł netto. Przez pierwsze trzy lata płaci połowę tę kwoty, ale za to nie zwolni żadnego pracownika. Zadeklarowała również inwestycje o wartości 21 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH