Blachownia: kłopoty z powodu niższych kontraktów

Dzierżawca szpitala w podczęstochowskiej Blachowni poprosił ostatnio Starostwo Powiatowe, właściciela obiektu, o obniżenie czynszu. Prowadząca niepubliczny szpital firma ma kłopoty finansowe.

– Dzierżawca, który w naszych obiektach w Blachowni prowadzi niepubliczny szpital, zwrócił się do nas z taką propozycją. Ma obniżony kontrakt z NFZ o 3,5 mln zł – powiedział nam wicestarosta Janusz Krakowian.

Wyjaśnił, że w umowie z dzierżawcą jest zapis, iż wskutek nieprzewidzianych sytuacji można renegocjować umowę. – Nie musimy zarabiać na ochronie zdrowia, tym bardziej, że w umowie dzierżawca zobowiązał się, że nie będzie zwalniał pracowników szpitala. Jeśli w ten sposób przyczynimy się do utrzymania etatów i funkcjonowania placówki, to powinniśmy to zrobić – zadeklarował Krakowian.

Dodał, że zanim szpital przejęła prywatna firma, powiat dopłacał do niego 700-800 tys. zł rocznie.

Umowę na dzierżawę z prywatną firmą medyczną Cezarego Skrzypczyńskiego powiat zawarł w grudniu 2008 r. Firma zobowiązała się dalej prowadzić lecznicę, ale już jako niepubliczną placówkę, płacić 120 tys. zł netto miesięcznego czynszu (z tym że przez trzy lata o połowę niższy – w zamian za trzyletnią gwarancję zatrudnienia dla wszystkich pracowników) oraz w ciągu pięciu lat zainwestować w szpital 21 mln zł.

Inwestycje w szpitalu wyhamowały. Jednym z powodów jest brak dokumentacji technicznej budynku wzniesionego w latach 50., innym to, że kontraktowanie zostało obniżone. Szpital nie ma np. uwowy z NFZ dla oddziału hematologii. Oddział wyremontowano i wyposażono. Od dłuższego czasu stoi pusty. Pieniądze zostały zamrożone.

Starostwo też ma kłopot ze szpitalem. Przypomnijmy, że Naczelny Sąd Administracyjny orzekł o nieważności uchwały rady powiatu likwidującej SPZOZ Szpital im. R. Weigla w Blachowni w 2009 r. Starostwo zamierza zaskarżyć wyrok jako sprzeczny z prawem UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH