Blachownia: jest zgoda radnych na spółkę, powstanie Powiatowe Centrum Zdrowia

Zarząd powiatu częstochowskiego dostał zgodę radnych na utworzenie Powiatowego Centrum Zdrowia w Blachowni - czyli spółki, która będzie mogła udzielać świadczeń szpitalnych w przypadku rozwiązania umowy z obecnym dzierżawcą tamtejszego szpitala.

Po długiej dyskusji i analizie różnych wątpliwości, radni w kwestii utworzenia spółki byli niemal jednomyślni, tylko jedna osoba była przeciwko przyjęciu uchwały w tej sprawie i tylko jedna wstrzymała się od głosowania - poinformowała w czwartek (20 października) Grażyna Folaron, rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Częstochowie.

Przypomnijmy, że pod koniec 2008 roku rada powiatu zdecydowała o wydzierżawieniu Szpitala Powiatowego im. R. Weigla w Blachowni prywatnej firmie - nastąpiło to w maju 2009. Wcześniej samorząd doprowadził do likwidacji SPZOZ Szpital im. R. Weigla w Blachowni i powstania spółki.

Od początku protestował przeciw temu związek zawodowy Solidarność, obawiając się o losy pracowników i tłumacząc, że mieszkańcy nie będą mieli równego dostępu do publicznej opieki zdrowotnej.

W 2010 roku uchwałę rady powiatu o likwidacji placówki za nieważną uznał Naczelny Sąd Administracyjny. Dzierżawca szpitala uznał, że wyrok NSA zamyka możliwości normalnego funkcjonowania.

Wysłał pismo, w którym wezwał powiat do przejęcia szpitala. Jak mówił, zainwestował w placówkę ponad 4 mln zł i co miesiąc płaci 80 tys. zł czynszu, a w czasie, kiedy startował do przetargu, kontrakt na leczenie był wyższy o 200 tys. zł miesięcznie.

Według wcześniejszych zapewnień władz powiatu, nie ma możliwości ponownego utworzenia szpitala publicznego w Blachowni, zarząd wyklucza też współpracę z obecnym dzierżawcą placówki. Przedstawiciele powiatu zapewniali, że szpitalowi nie grozi likwidacja i jest kilka podmiotów zainteresowanych dzierżawą szpitala w Blachowni.

W przypadku, gdyby powiat nie zdecydował się na kolejną dzierżawę, jest gotowy utworzyć spółkę samorządową do prowadzenia szpitala. Bez względu na to, kto i na jakich zasadach będzie prowadzić szpital, musi przejąć wszystkich jego pracowników - zapewniają przedstawiciele starostwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH