Bieńkowska: chcemy, by nowe pieniądze z UE były dostępne od 2014 r.

Zrobimy wszystko, by następna perspektywa unijna zaczęła się tak szybko, jak to możliwe; myślę, że mogłoby to być w połowie 2014 roku - powiedziała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Od 2008 r. rozdysponowano 224 mld zł z obecnego budżetu UE.

Odnosząc się do planów resortu na najbliższe lata, minister Bieńkowska przypomniała, że wciąż trwają negocjacje państw UE, dotyczące przyszłego kształtu polityki spójności. Mówiła, że chciałaby, żeby zakończyły się jak najszybciej po zakończeniu negocjacji dotyczących ilości pieniędzy w przyszłym budżecie UE.

- Negocjacje finansowe mamy nadzieję skończyć w listopadzie - powiedziała minister. Pytana przez dziennikarzy, czy uważa, że kwota 300 mld zł dla Polski w nowym budżecie UE jest realna do wynegocjowania, Bieńkowska powiedziała: - Nie wydaje mi się, żeby mówienie o kwocie 300 mld zł było w tej chwili czymś na wyrost.

- Przygotowujemy się na drugi potężny budżet dla Polski - stwierdziła Bieńkowska i przypomniała, że na lata 2007-2013 Bruksela przyznała Polsce niemal 68 mld euro. Minister zapowiedziała, iż rząd na początku listopada może przyjąć projekt umowy partnerskiej z Komisją Europejską. Chodzi o rodzaj kontraktu, w którym państwa członkowskie UE wskazują, jak planują osiągnąć swoje cele rozwojowe przy wykorzystaniu funduszy unijnych.

Bieńkowska poinformowała, że w dokumencie będzie zapisane m.in., ile programów operacyjnych będzie realizowanych w latach 2014-2020 i ile pieniędzy trafi na każdy z nich. Powiedziała, że gdy rząd zaakceptuje projekt umowy, będą mogły rozpocząć się prace nad pisaniem programów.

- Zrobimy wszystko, by następna perspektywa zaczęła się tak szybko, jak jest to możliwe. Myślę, że mogłoby to się zacząć w połowie 2014 roku, co byłoby najwcześniej w historii - podsumowała minister.

W komunkacie MRR podkreślono, że w nowym budżecie planowane jest zwiększenie wydatków na inwestycje transportowe oraz te związane z ochroną środowiska i efektywnością energetyczną. Więcej pieniędzy popłynie także na działania wspierające innowacyjność gospodarki, na jej trwałe powiązanie z nauką oraz do firm, zwłaszcza tych dopiero zaczynających swoją działalność. - Znacząco zwiększą się również kwoty przekazane do dyspozycji samorządom - czytamy w komunikacie resortu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH