Białystok: wykonali kontrakt na 651 proc. w rehabilitacji ambulatoryjnej

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa w Białymstoku o ponad 500 proc. przekroczył limit w rehabilitacji ambulatoryjnej i walczy o zwiększenie kontraktu.

Czy ma szansę? NFZ możliwości tej nie neguje, jednak uzależnia ją od analizy wykonania kontraktu za pierwsze półrocze, przez wszystkich świadczeniodawców z zakresu rehabilitacji. Helena Goździewska, dyrektor ds. ekonomicznych w szpitalu klinicznym, w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl ujawnia zaskakujący bilans, za realizowanie świadczeń rehabilitacyjnych przez szpital.

- Z zestawień za pierwsze pięć miesięcy wynika, że w rehabilitacji ambulatoryjnej wykonania stanowią aż 651 proc. przyznanego kontraktu Znacznie lepiej jest w szpitalnej rehabilitacji neurologicznej, gdzie wynik wykonań sięga 134,2 proc., a w szpitalnej rehabilitacji ogólnoustrojowej jedynie 73,2 proc. - tłumaczy dyrektor Goździewska.

Nasza rozmówczyni dodaje również, że jeśli w czerwcu wykonania za rehabilitację szpitalną ogólnoustrojową nie wzrosną, to szpital tutaj akurat nie będzie miał problemu. - Dokonamy przesunięcia z ogólnoustrojowej na neurologiczną i rozliczymy to w ten sposób - tłumaczy Goździewska.

Problem rodzi jednak sposób rozliczenia rehabilitacji neurologicznej ambulatoryjnej i gigantycznych nadwykonań. Jak przyznaje Goździewska bez zwiększenia kontraktu nic się nie da zrobić.

- NFZ musi zwiększyć kontrakt, żebyśmy mogli to rozliczyć. Wtedy jest szansa, że także kontrakt na przyszłe półrocze dostaniemy większy. Wciąż mamy taką nadzieję, chociaż pierwsza propozycja kontraktu od NFZ na drugie półrocze jest na tym samym poziomie, co nasz  dotychczasowy kontrakt. Z rozmów z Funduszem wiemy jednak, że są świadczeniodawcy, którzy kontraktu nie wykonują. I to jest nasza szansa - przyznaje.

By jednak do tego doszło, szpital musi poczekać do rozliczenia przez fundusz pierwszego półrocza. Wcześniej nie jest to możliwe, chociaż dyrektor ds. ekonomicznych wysyłała już pisma w tej sprawie do Funduszu, zapoznając płatnika z sytuacją szpitala.

Adam Dębski, rzecznik prasowy podlaskiego OW NFZ przyznaje, że ewentualne decyzje dotyczące zwiększenia kontraktu będą możliwe dopiero pod koniec lipca.

- Sprawozdawczość za pierwsze półrocze powinna do nas wpłynąć do połowy lipca. Po dokładnej kontrolnej analizie wykonania za pierwsze sześć miesięcy wszystkich świadczeniodawców realizujących kontrakt na rehabilitację, będziemy wiedzieli, jakie ruchy są możliwe - podsumowuje Dębski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH