Środa, 1 października 2014 

Gazeta Współczesna, DMX/Rynek Zdrowia | 10-06-2012 15:30

Białystok: szpitale przygotowują się do obowiązkowej identyfikacji pacjentów

Szpital ZOZ MSW w Białymstoku liczy się z wydatkiem od kilkudziesięciu do nawet 100-150 tys. zł w związku z obowiązkiem wprowadzania systemu identyfikacji pacjentów, wpisanym w ustawę o działalności leczniczej.

Marek Chojnowski, dyrektor ZOZ MSW w Białymstoku, tłumaczy, że są różne systemy znakowania pacjentów i koszty będą zależeć od wybranego przez resort zdrowia rodzaju (np. identyfikatory chipowe, kreskowe itp.) - podaje Gazeta Współczesna.

Białostocki Uniwersytecki Szpital Kliniczny pieniędzy na ten cel szuka w programie współpracy transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina, który ma pomóc we wprowadzeniu w placówce systemu automatycznej dystrybucji leków i dostosowaniu szpitalnego systemu informatycznego.

Wszyscy wciąż czekają na rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie.

Jak informowaliśmy na portalu rynekzdrowia.pl, w drugiej połowie maja br. zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie warunków, sposobu i trybu zaopatrywania pacjentów szpitala w znaki identyfikacyjne oraz sposobu postępowania w razie stwierdzenia braku tych znaków (art. 36 ust. 6 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej). Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia rozporządzenia.Jednak w oczekiwaniu na rozporządzenie część lecznic wprowadza tymczasowe rozwiązania. Przykładowo pacjenci Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze już noszą opaski z wydrukowanymi imieniem, nazwiskiem i nazwą oddziału.

Czytaj. Opaski identyfikacyjne: element systemu cyfrowej dokumentacji medycznej i... kolejny wydatek

  • Brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ

SUBSKRYBUJ WIADOMOŚCI RYNKU ZDROWIA

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl
prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Rynek Zdrowia: polub nas na Facebooku


Rynek Zdrowia: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze


RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

NAPISZ DO NAS

Rany po oparzeniach leczą "koktajlem" z komórek macierzystych. Wyniki porównywalne z USA

W kraju śmiertelność oparzonych w ciągu ostatnich kilku lat spadła z 22 proc. do 5,2 proc. To wyniki zbliżone do osiąganych w amerykańskich klinikach marynarki wojennej, które są świetnie rozwinięte w tej dziedzinie. Uzyskują je specjaliści Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich stosując m.in. allogeniczne przeszczepy komórek macierzystych. To światowa ekstraklasa.

POLECAMY W SERWISACH