Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego w Białymstoku stracił szansę na 40 mln zł z programu unijnego. Odpadł z konkursu, bo złożył źle wypełniony wniosek. W mieście trwa ostra wymiana zdań i szukanie winnego.

Brak podpisu na wniosku konkursowym, niekompletny opis sprzętu, na który miały iść unijne pieniądze. Przez takie błędy szpital wojewódzki może zapomnieć o 40 milionach zł z Regionalnego Programu Operacyjnego. Te pieniądze miały zostać przeznaczone na modernizację i podniesienie jakości leczenia.

– Szpital dostał pięć dni na wprowadzenie poprawek we wniosku. Nie zrobił tego. Nie mieliśmy więc wyjścia. Musieliśmy odrzucić go ze względów formalnych. Takie są zasady konkursów na unijne pieniądze – tłumaczył Daniel Górski, dyrektor departamentu zarządzania RPO w Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku.
 
Jak mogło dojść do tak kosztownych zaniedbań? Odpowiedzi na to pytanie szukali w poniedziałek,19 października radni sejmiku wojewódzkiego. Dyskusja była burzliwa i pełna emocji. Bo nad pracą szpitala wojewódzkiego czuwa urząd marszałkowski. Ten sam, który rozdziela unijne pieniądze.

– Od 2007 roku mówimy: służba zdrowia potrzebuje dużych pieniędzy. Niedopilnowanie tej sprawy to kuriozum. Winni są wszyscy – nie miał wątpliwości radny niezrzeszony Jacek Cylwik.

Z kolei radny Marek Olbryś z PiS domagał się dymisji dyrekcji szpitala i wicemarszałka Bogusława Dębskiego dpowiedzialnego za służbę zdrowia. Wywołany w dyskusji nie mógł wczoraj odpowiedzieć na te zarzuty. Razem ze Sławomirem Kosidło, dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku, był na spotkaniu z minister zdrowia Ewą Kopacz.

Z pytaniami radnych musiała się zmierzyć wicedyrektorka Halina Ciura, która odpowiada za finanse szpitala. Podkreślała, że  modernizacja jest dla placówki bardzo ważna. Dodała, że wielokrotnie kierowane były pytania do pracowników o postępy prac nad wnioskiem.

Szpital zlecił wykonanie projektu firmie zewnętrznej. Koszt zlecenia – 80 tys. zł. Halina Ciura zapowiedziała odwołanie w tej sprawie. Będziemy się odwoływać w sprawie konkursu – zapowiedziała.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH