Białystok: szpital dziecięcy będzie selekcjonował pacjentów Białystok: szpital dziecięcy będzie selekcjonował pacjentów. Fot. Archiwum

Jedyny specjalistyczny leczący dzieci w Podlaskiem Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny (UDSK) w Białymstoku wdraża system Trige, czyli selekcję pacjentów na szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR), by usprawnić pomoc udzielaną chorym.

Głównym celem systemu jest to, by - w warunkach rutynowej, codziennej pracy szpitala, poza wyjątkowymi sytuacjami takimi jak, np. katastrofy o charakterze masowym - jak najszybszą pomoc dostawali pacjenci najbardziej potrzebujący - tłumaczył we wtorek (19 stycznia) na konferencji prasowej kierujący SOR w białostockim szpitalu dziecięcym dr Witold Olański. 

Dodał, że szpital i tak stosował te zasady dotychczas, ale - ze względu na stale rosnącą liczbę pacjentów - zdecydowano, by działało to formalnie. Szpital rozpoczął zapoznawanie z zasadami rodziców małych pacjentów. Na SOR zawisną w najbliższych dniach tablice informacyjne objaśniające system. 

Według Olańskiego Białystok dołącza do innych, ale wciąż jeszcze nielicznych szpitali dziecięcych w Polsce, które wdrażają Triage. Triage jest wzorowany na Manchester Triage System, który po raz pierwszy zdefiniowano w 1995 r. Olański mówił, że system działa m.in. w szpitalach dziecięcych w Prokocimiu, Olsztynie czy Lublinie. Zaznaczył, że system ten w poszczególnych szpitalach nieco się różni. 

- Ponieważ jest stały wzrost liczby przyjęć (pacjentów, przy niewystarczających środkach, ograniczonej liczbie personelu, to rodzi konieczność podporządkowania, czyli segregacji pacjentów do grup pilności udzielenia pomocy - zaznaczył Olański. 

Podkreślił, że wszystko ma służyć sprawnemu działaniu szpitala, uniknięciu sytuacji, gdy ktoś, kto wymaga pilnej pomocy, będzie na nią czekał, a nie powinien. Już wiadomo, że system nie wpłynie na skrócenie kolejek na SOR. Nie służy również ocenie, czy przyjęcie pacjenta jest zasadne. 

Na SOR w UDSK dziennie trafia ok. 100-200 pacjentów. Według Olańskiego to mniej niż w szpitalach, gdzie leczeni są dorośli, ale - jak dodał - dzieci to szczególni pacjenci, mający swoją specyfikę. Jak zaznaczył, z doświadczenia szpitala wynika, że czasami 50-70 proc. pacjentów zgłaszających się na SOR mogłoby być przyjętych i dostać pomoc gdzie indziej, bo nie są to chorzy w stanach zagrożenia życia. 

Selekcji pacjentów na SOR - zanim zostaną przyjęci przez lekarza, który postawi ostateczną diagnozę - będą dokonywać doświadczeni ratownicy lub pielęgniarki. Dokonają oni wstępnej oceny medycznej, a nie diagnozy. Pacjenci będą przydzielani do trzech grup oznaczonych kolorami: czerwonym, żółtym i zielonym. Takimi kolorami będą oznaczeni również w dokumentacji medycznej. 

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH