Białystok: sąd oddalił skargi, likwidacja pediatrii nie narusza prawa

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargi w sprawie likwidacji oddziału w szpitalu w Białymstoku.

Jak uzasadniał WSA, jego zadaniem jest ocena zgodności z prawem działalności administracji publicznej – w tym przypadku – radnych sejmiku, którzy zgodzili się na likwidację pediatrii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Białymstoku.

– Jeżeli okazuje się, że oceniany akt prawny narusza prawo, jest on eliminowany z obrotu prawnego. W innym przypadku – skarga jest oddalana. W rozpoznawanej sprawie ta kwestionowana uchwała sejmiku prawa nie narusza, dlatego więc sąd skargę oddalił – uzasadnił sąd.

Przywoływał przepisy ustawy o zakładach opieki zdrowotnej o tym, iż uchwała o likwidacji ZOZ powinna określać, w jaki sposób i w jakiej formie takie świadczenia będą nadal udzielane pacjentom „bez istotnego ograniczenia dostępności“.

Sąd uzasadnił, że kwestionowana uchwała ma opinie lekarzy konsultantów wojewódzkich o tym, że likwidacja oddziałów pediatrycznych w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku i przejęcie tych pacjentów przez sąsiadujący z nim dziecięcy szpital kliniczny w Białymstoku nie pogorszy dostępności pacjentów do tych usług medycznych, zarówno zakresu tych usług, jak i czasu oczekiwania.

Sąd zwracał też uwagę, że w rozpoznawanej sprawie nie chodzi o likwidację ZOZ-u (szpitala), ale o jego przekształcenie.

Pełnomocnik związkowców ze szpitala wojewódzkiego, którzy podobnie jak wojewoda podlaski złożyli skargę do sądu, nie powiedział wprost, czy wyrok WSA będzie zaskarżony do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zapowiedział jednak, że będzie wniosek o uzasadnienie wyroku na piśmie.

Oddziały pediatrii, w tym chirurgii dziecięcej, zostały zlikwidowane z końcem czerwca 2010 roku. Pacjentów przejął Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku.

Związkowcy ze szpitala wojewódzkiego, którzy sprzeciwiali się likwidacji, zarzucili uchwale sejmiku województwa podlaskiego o likwidacji oddziałów, że np. nie było w niej podanej konkretnej daty likwidacji, zakończenia działalności medycznej oddziałów czy sposobu zagospodarowania majątku.
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH