Białystok: rektorzy krytycznie o projekcie ustawy o działalności leczniczej

Rektorzy skupieni w Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych w Polsce, są przeciwni projektowi ustawy o działalności leczniczej, który według nich może się przyczynić do "likwidacji finansowej" uczelni.

Konferencja rektorów, która w piątek (8 października) zakończyła obrady w Białymstoku, przyjęła stanowisko w tej sprawie. Trafi ono do minister zdrowia Ewy Kopacz.

Jak powiedziała agencji przewodnicząca konferencji, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Ewa Małecka-Tendera, ustawa, nad którą prace w parlamencie mają się rozpocząć już w przyszłym tygodniu, jest „realnym zagrożeniem dla funkcjonowania wszystkich uczelni medycznych. Zarówno w aspekcie naukowym, jak i dydaktycznym, grozi potencjalną likwidacją finansową uczelni".

Rektor SUM podkreśliła, że uniwersyteckie szpitale kliniczne są podstawą działalności uczelni medycznych.

– Nie da się uczyć studentów bez szpitali klinicznych, nie da się kreować nauki klinicznej bez dostępu do pacjentów – stwierdziła Małecka-Tendera.

Jej zdaniem, jeśli szpital nie będzie miał dodatniego wyniku finansowego, a wiele szpitali jest i tak obciążonych długami z minionych lat, będzie musiał obligatoryjnie przekształcić się w spółkę handlową Skarbu Państwa.

– To oznacza przejęcie długów szpitala przez uczelnię. Jest to niezgodne z prawem o szkolnictwie wyższym, gdzie jedyną dotacją, jaką uczelnia dostaje, jest dotacja na dydaktykę i na naukę. (...) Grozi to po prostu zapaścią finansową uczelni" – stwierdziła przewodnicząca konferencji rektorów uczelni medycznych.

Małecka-Tendera poinformowała, że ok. 41 proc. szpitali klinicznych prowadzonych przez uczelnie nie ma długów. Podała przykład swojej uczelni, która w Śląskiem prowadzi siedem szpitali klinicznych – trzy z nich są zadłużone. Według danych rektorów, wszystkie szpitale kliniczne w Polsce mają łącznie kilka miliardów złotych długów.

Rektorzy zwracają też uwagę, że nowe przepisy spowodują, że władze uczelni będą miały mały wpływ na powoływanie dyrektorów szpitali klinicznych, bo zostanie to obwarowane wieloma regulacjami. Nowych dyrektorów miałby akceptować minister zdrowia.

Obecny w piątek na inauguracji roku akademickiego uczelni medycznych wiceminister zdrowia Cezary Rzemek stwierdził, że „ani uczelnie, ani żadna inna jednostka samorządu nie muszą być obciążane długami. Wystarczy, że zarządzający obecnie nie będzie się zadłużał".

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH