Białystok: przybywa ofert pracy dla osób z niepełnosprawnościami FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Zatrudniający mogą otrzymać dofinansowanie. Także niepełnosprawni coraz częściej podejmują pracę - podkreślali uczestnicy targów pracy, które w środę (29 listopada) zorganizowano w Białymstoku.

Podczas IV Targów dla Osób z Niepełnosprawnością, pracodawcy prezentowali ok. 30 ofert pracy i liczne propozycje szkoleniowe - powiedział PAP Rafał Gawkowski z Fundacji Aktywizacja, pełniący obowiązki dyrektora Centrum Edukacji i Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych w Białymstoku.

Praca to głównie oferty w call center, firmach zajmujących się sprzątaniem w obiektach użyteczności publicznej i ochronie mienia. Niepełnosprawni chcący się przekwalifikować albo dokształcić, mają także szeroką ofertę edukacyjną w ramach projektów dofinansowanych z UE, do udziału w których zachęcał Wojewódzki Urząd Pracy.

Alicja Ryżyńska-Galicz z PFRON w Białymstoku powiedziała PAP, że najpopularniejszymi formami wsparcia, z których korzystają pracodawcy są dotacje na stworzenie stanowiska pracy, a potem dofinansowanie do wynagrodzenia.

Dodała, że pracodawcy mogą otrzymać z PFRON zwrot części wynagrodzenia. Wyjaśniła, że zależy to od stopnia niepełnosprawności, rodzaju schorzenia oraz wymiaru etatu. To kwoty od 450 zł do 1,8 tys. zł. Kwoty te są jeszcze zwiększane, gdy zatrudniane osoby ze szczególnie trudnymi schorzeniami. - Z tego korzysta bardzo wielu pracodawców - dodała Ryżyńska-Galicz. Część wsparcia z PFRON na zatrudnienie niepełnosprawnych trafia także za pośrednictwem samorządów.

Obecnie pracodawca, który chce zatrudnić osobę z niepełnosprawnością może liczyć na ok. 60 tys. zł. - Zatrudniana osoba musi być zarejestrowanym bezrobotnym. Dofinansowanie mogą dostać i zakłady pracy chronionej i pracodawcy z tzw. otwartego rynku pracy, chronione nie mają przywilejów pod tym względem - poinformowała Alicja Ryżyńska-Galicz. Niepełnosprawni pytają także o zakładanie działalności gospodarczej.

Dodała, że w ramach Systemu Obsługi Dofinansowań i Refundacji na zatrudnianie niepełnosprawnych jest przeznaczane ok. 4 mld zł rocznie. Według danych PFRON w Białymstoku miesięcznie przybywa kilku pracodawców, którzy zatrudniają "jedną, dwie, trzy" osoby niepełnosprawne, ale są też takie, które zatrudniają powyżej 100 takich osób. "Niestety jest też tak, że dużo podmiotów wycofuje się z tego z różnych przyczyn" - mówiła.

- Wielu pracodawców korzysta z dofinansowania do zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Korzystają także z udogodnień na likwidację barier architektonicznych przy tworzeniu stanowisk pracy oraz przy doposażaniu nowych stanowisk pracy. Dzięki temu osoby niepełnosprawne mają coraz większy wachlarz ofert pracy - powiedział Rafał Gawkowski.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH