Białystok: powołanie dyrektora szpitala nie wystarczy, musi być konkurs

Podlaski Urząd Marszałkowski wkrótce rozpisze konkurs na stanowisko dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku. Czy weźmie w nim udział powołana niedawno szefowa lecznicy?

Zgodnie z przepisami od 1 lipca br. każdy nowo powoływany dyrektor szpitala musi być wyłoniony na podstawie konkursu, a nie wskazany przez marszałka województwa. Może to oznaczać, że powołana kilka miesięcy temu dyrektor Urszula Łapińska straci stanowisko.

Urszula Łapińska objęła stanowisko dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku 26 kwietnia 2011 r. po tym, jak Zarząd Województwa Podlaskiego pod przewodnictwem marszałka Jarosława Dworzańskiego odwołał z tego stanowiska Sławomira Kosidłę.

Dyrektor ukończyła studia na wydziale lekarskim białostockiej Akademii Medycznej oraz studia podyplomowe z zakresu zarządzania ochroną zdrowia. Pracowała m.in. w białostockim szpitalu klinicznym i w Podlaskiej Regionalnej Kasie Chorych.

W latach 2003-2007 była dyrektorem Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, a następnie zastępcą dyrektora Podlaskiego Centrum Zdrowia Psychicznego. Przez ostatnie dwa lata pracowała jako zastępca dyrektora departamentu zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim. Jest też wykładowcą na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, radni województwa podlaskiego, którzy pod koniec czerwca br. na sesji niemal jednogłośnie przyjęli jej propozycje zmian w szpitalu, mają nadzieję, że dyrektor Łapińska przystąpi do konkursu i wygra go.

Zapytana przez portal rynekzdrowia.pl o to, czy przystąpi do konkursu, Urszula Łapińska odpowiada, że rozważa taką możliwość: - Decyzję o zgłoszeniu swojej kandydatury podejmę po ogłoszeniu konkursu - mówi dyrektor lecznicy.

Obecnie dyrektor Łapińska skupia się na wprowadzaniu na prostą zadłużonego na 102 mln zł szpitala. Wśród działań restrukturyzacyjnych jest m.in. redukcja zatrudnienia, wznowienie działalności poradni kardiologicznej, stworzenie oddziału opieki długoterminowej.

- 6 lipca 2011 r. zwróciłam się do dyrektora Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ z prośbą o uwzględnienie utworzonego zakładu w planie finansowym Oddziału na lata 2011 i 2012 oraz ogłoszenie postępowania konkursowego o udzielanie świadczeń w wymienionych zakresach z dniem 1 października 2011 r. Oczekuję na decyzję Funduszu w tej sprawie - informuje Łapińska.

Dyrektor postanowiła też zachować w szpitalu oddział rehabilitacji, wybierając podpisanie bardzo niskiego kontraktu, zamiast całkowitego zamknięcia oddziału.

Jak poinformował portal rynekzdrowia.pl Jan Kwasowski, rzecznik prasowy marszałka województwa podlaskiego, konkurs na dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku zostanie ogłoszony w pierwszych dniach sierpnia. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH