Białystok: nowy dyrektor ma oddłużyć szpital im. Śniadeckiego

Wojewódzki Szpital Zespolony w Białymstoku jest najbardziej zadłużoną lecznicą w województwie podlaskim. Ma 94 mln zł długu. Natychmiast ma spłacić 20 mln zł. Z problemami finansowymi będzie musiała się zmierzyć Urszula Łapińska, nowa dyrektor szpitala.

Na konferencji prasowej zorganizowanej 28 kwietnia Cezary Cieślukowski, członek zarządu województwa odpowiedzialny za ochronę zdrowia i nowa dyrektor (stanowisko objęła 26 kwietnia) przedstawili wstępną koncepcję poprawy funkcjonowania placówki.

Założenia do planu naprawczego zostaną zaprezentowane w drugiej połowie czerwca na specjalnej sesji sejmiku poświęconej m.in. poprawie sytuacji szpitala. Wiadomo jednak, że plan ratunkowy można podzielić na dwa etapy: po pierwsze, działania doraźne, które maja na celu uniknięcia dalszego pogarszania się sytuacji finansowej placówki, po drugie, działania długofalowe.

- Mamy bardzo mało czasu, a szpital wymaga szybkich i zdecydowanych działań. Musimy zadbać o spłatę bieżących zobowiązań. Dlatego będziemy prowadzić negocjacje z wierzycielami. Skupimy się nie tylko na doraźnych działaniach, ale także na planach związanych z przyszłością - powiedziała Urszula Łapińska i dodała, że wszelkie decyzje poprzedzone będą dogłębną analizą poszczególnych działalności szpitala.

W szpitalu ma być przeprowadzony audyt w zakresie kosztów funkcjonowania, uwzględniający efektywności i niezbędności wydatków. Ale i bez niego wiadomo, że za bardzo rozbudowana jest administracja. - Zatrudnionych jest kilkadziesiąt księgowych, kilkadziesiąt kucharek… Muszę przeanalizować, czy wszystkie te osoby dla funkcjonowania szpitala są niezbędne - mówiła podczas konferencji Urszula Łapińska.

Zaznaczyła, że ze wstępnych analiz wynika, iż wzrost zatrudnienia białego personelu jest znikomy, natomiast administracji - przeciwnie.

Urszula Łapińska ukończyła studia na wydziale lekarskim białostockiej Akademii Medycznej, a także studia podyplomowe z zakresu zarządzania służbą zdrowia.

Pracowała m.in. w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym i w Podlaskiej Regionalnej Kasie Chorych. W latach 2003-2007 była dyrektorem podlaskiego oddziału NFZ, a następnie zastępcą dyrektora Podlaskiego Centrum Zdrowia Psychicznego. Przez ostatnie dwa lata pracowała jako zastępca dyrektora departamentu zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim. Jest też wykładowcą na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH