Białystok: miasto przeznaczyło 1 mln zł na sprzęt dla szpitali, nie tylko dla własnych Miasto wspiera także te szpitale, dla których nie jest organem prowadzącym. Fot. PTWP

Około 1 mln zł przekazało w 2017 r. miasto Białystok na zakupy sprzętu medycznego do szpitali. Pieniądze dostały: Białostockie Centrum Onkologii, szpital wojewódzki i Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku.

W środę (15 listopada) prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i dyrektor Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego (UDSK) prof. Anna Wasilewska poinformowali na wspólnej konferencji o tym, że miasto sfinansuje zakup kardiomonitora do nowej kliniki pulmonologii dziecięcej w tej placówce.

Szpital wystąpił do miasta o dofinansowanie w wysokości 36 tys. zł i je otrzymał. Pieniądze pochodzą z budżetu miasta na 2017 r. Decyzję w tej sprawie w ostatnich tygodniach podjęli miejscy radni.

Dyrektor UDSK powiedziała, że "może nie są to duże pieniądze", ale szpital nie ma kardiomonitora do kliniki pulmonologii, a jest to podstawowe urządzenie potrzebne do monitorowania czynności życiowych pacjenta, dlatego jest bardzo potrzebne. Dodała, że to szczególnie ważne u dzieci z chorobami dróg oddechowych. - Jest podstawowym narzędziem pracy dla lekarza" - mówiła dziennikarzom prof. Wasilewska. Szpital ogłosi teraz przetarg na ten sprzęt.

- Potrzeby są duże, bo nasz sprzęt jest bardzo starym sprzętem. Staramy się go ciągle naprawiać - mówiła dyrektor Wasilewska.

Dodała, że sytuacje z zepsutym sprzętem zdarzają się codziennie. Zaznaczyła także, że koszty modernizacji sprzętu medycznego są wysokie, a urządzenia, które mają np. ok. 20 lat, po prostu powinno się wymienić na nowe.

Wasilewska przypomniała, że ostatnio szpital dostał 9 mln zł z UE i Ministerstwa Zdrowia na wyposażenie nowej pracowni tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego czy kilka inkubatorów, co znacznie poprawi możliwości leczenia małych pacjentów.

- To są duże zakupy, natomiast czasami te drobne - choć 36 tys. to nie jest drobny zakup - zakupy też są nam bardzo potrzebne i są kluczowe w leczeniu i diagnostyce - powiedziała Wasilewska.

- Nie wyobrażam sobie dziecka z ciężkim zapaleniem płuc bez możliwości monitorowania czynności życiowych - dodała.

Prezydent Truskolaski przypomniał, że miasto Białystok prowadzi tylko jeden szpital - szpital miejski im. PCK, jednak mieszkańcy leczą się w wielu innych szpitalach w mieście, które podlegają innym podmiotom, dlatego miasto je wspiera.

Prezydent poinformował, że w 2017 r. miasto wsparło kwotą 450 tys. zł Białostockie Centrum Onkologii (BCO). Tylko dzięki decyzji radnych z ostatnich tygodni, do BCO trafi 100 tys. zł na zakup wideorektoskopu do tzw. oszczędzających operacji proktologicznych.

500 tys. to dotacje dla szpitala wojewódzkiego w Białymstoku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH