Rozbudowa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku potrwa do siedmiu lat, a nie jak pierwotnie zakładano cztery. Powodem są formalności i cięcia budżetowe.

W białostockim środowisku uniwersyteckim pojawiły się obawy, że w związku z kryzysem padnie koncepcja rozbudowy  Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Niepokój wzbudziła korekta planu finansowego inwestycji na ten rok z 30 mln złotych do 12 milionów 39 tysięcy złotych.

Bogusław Poniatowski, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku wyjaśnia, że w tym roku planuje się zakończenie prac koncepcyjnych, a następnie wyłonienie wykonawcy w drodze przetargu. Uwzględniając czas na jego ogłoszenie, zebranie ofert, ewentualne protesty czy arbitraż należy zakładać, że budowa może rozpocząć się  w I lub w II kwartale  przyszłego roku.

Prof. Lech Chyczewski, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku tłumaczy, że obawy nie są nieuzasadnione. A to dlatego, że rząd wszędzie szuka oszczędności, a rozbudowa szpitala uniwersyteckiego ma być finansowana ze środków budżetu państwa i jest zapisana w planie finansowym na szczeblu centralnym. Chyczewski przyznaje, że Uniwersytet Medyczny w Białymstoku powołał specjalny sztab, który ma tę sytuacje monitorować. Poproszono również podlaskich posłów, by wstawili się za naszą uczelnią, gdy zaistnieje taka potrzeba.  

Piotr Olechno, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia uspokaja i mówi, że nie ma korekty łącznej kwoty przeznaczonej w budżecie na inwestycję, a tegoroczna korekta wynika z niewykorzystania w pełni 30 mln złotych w tym roku przewidzianych planem na realizację tego przedsięwzięcia. 

Uniwersytecki Szpital Kliniczny to największa placówka medyczna na Podlasiu. Nowy kompleks medyczny będzie miał 70 tys. m kw. powierzchni (do istniejących zostaną dobudowane nowe budynki. Sale chorych mają być małe, najwyżej trzyosobowe. Sale operacyjne natomiast zostaną wyposażone w klimatyzację i profesjonalne zaplecze. Z Choroszczy przeniesiona zostanie klinika psychiatrii i nerwic. W planach jest również stworzenie zaplecza do przeszczepów szpiku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH