Młodzi lekarze niechętnie decydują się na specjalizację w dziedzinie pediatrii, kardiochirurgii, chirurgii dziecięcej, okulistyce, onkologii klinicznej i psychiatrii.

Na białostockim Uniwersytecie Medycznym odczuwają brak zainteresowania pediatrią. Wśród studentów jest ona uznawana za ciężką dziedzinę medycyny, związaną z dużą odpowiedzialnością, wynikającą m.in. z zupełnie innego dawkowania leków niż u osób dorosłych.

Prof. Alicja Chybicka - prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego twierdzi, że średnia wieku pediatry wynosi obecnie w kraju 58 lat, a ponad 1100 lekarzy osiągnęło wiek emerytalny. Mogą odejść w każdej chwili, a nie ma ich kto zastąpić. Prof. Alicja Chybicka uważa, że sytuacja jest dramatyczna, zwłaszcza że od kilku lat znacznie zwiększyła się liczba urodzin.

Prof. Anna Dobrzańska, krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl uspokaja. - Jest obecnie w kraju ok. 8 tys. pediatrów i 1330 pediatrów emerytowanych, wykonujących ciągle ten zawód - mówi prof. Dobrzańska.

- Oczywiście, są województwa, w których pediatrów jest mniej, m.in. w Podkarpackiem i Świętokrzystkiem, a w dużych miastach jest ich dużo i szukają pracy. Dokładne dane na temat liczby pediatrów i ewentualnych braków będziemy mieli za dwa tygodnie, bo w takim czasie spodziewam się pozyskania informacji na ten temat od konsultantów wojewódzkich. Nie uważam jednak, żeby było dramatycznie – konkluduje prof. Anna Dobrzańska.

Marzena Juczewska, dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii boryka się ze znikomym zainteresowaniem młodych lekarzy onkologią kliniczną, ginekologią onkologiczną i radioterapią. Małe zainteresowanie Marzena Juczewska tłumaczy tym, że onkologia jest trudna i w dodatku źle nauczana, bo przeznacza się na to za mało godzin i bazuje na starym, nieaktualnym programie. W jej opinii potrzebna tu jest szeroka wiedza z różnych dziedzin medycyny, poszerzona o aspekty onkologiczne.

Studenci natomiast mówią natomiast, że onkologia jest dziedziną zbyt obciążającą psychicznie ze względu na dużą śmiertelność chorych na nowotwory.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH