Białystok: Uniwersytet Medyczny szuka dyrektorów szpitali klinicznych Władze uczelni chcą, aby nowymi dyrektorami szpitali klinicznych byli ekonomiści Fot. Archiwum

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku szuka dyrektorów dwóch podległych mu szpitali klinicznych, dla dorosłych i dla dzieci. W najbliższych miesiącach będą konkursy na te stanowiska - zapowiada rektor.

Wyłonienie nowych dyrektorów jest konieczne, bo w ostatnim czasie ze stanowisk zrezygnowali dotychczasowi wieloletni szefowie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) i Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego (UDSK).

Szpitale te są najbardziej specjalistycznymi szpitalami w Podlaskiem. Od września są również nowe władze Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

W środę (19 października) rektor uczelni prof. Adam Krętowski powołał na stanowisko pełniącej obowiązki dyrektora UDSK prof. Annę Wasilewską, która jest kierownikiem Kliniki Nefrologii Dziecięcej w tym szpitalu i wojewódzkim konsultantem w dziedzinie pediatrii. Będzie ona także jednocześnie dyrektorem i wicedyrektorem ds. medycznych tego jedynego w regionie specjalistycznego szpitala leczącego dzieci. Prof. Wasilewska będzie pełnić powierzone jej obowiązki przez cztery miesiące.

Pełniącym obowiązki dyrektora USK jest od kilku tygodni dotychczasowy wicedyrektor placówki odpowiadający za sprawy ekonomiczne i finansowe Marek Karp.

Prof. Adam Krętowski poinformował, że władze uczelni będą chciały wyłonić dyrektorów w konkursach. Zależy im na tym, by byli to ekonomiści, menedżerowie. Dotychczas dyrektorami byli lekarze. Krętowski wysoko ocenił pracę dyrektorów, którzy zrezygnowali, ale zaznaczył, że potrzebna jest "nowa energia".

- Zmieniamy model, w którym dyrektorem był zazwyczaj lekarz, ponieważ czynnik ekonomiczny, stabilność finansów szpitala, jest kluczowy. Silny dyrektor medyczny zrównoważy z kolei zapędy ekonomisty do myślenia wyłącznie o kosztach - mówił prof. Krętowski.

Podkreślił, że z dotychczasowych zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia wynika, że w ramach planowanej reformy szpitale kliniczne mają mieć, ze względu na stopień referencyjności, więcej pieniędzy za świadczenia medyczne. Dodał, że to daje większe możliwości gospodarowania pieniędzmi i bilansowania przychodów i kosztów szpitali oraz możliwość np. podwyżek dla pracowników, których placówki chcą powstrzymać od odejścia do innych pracodawców.

- Żądania płacowe są (...) Będziemy je analizować w poszczególnych jednostkach - zaznaczyła dyrektor Wasilewska. Wskazała jednocześnie, że "UDSK nie jest w tragicznej sytuacji finansowej".

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH