Białystok: 188 osób straci pracę w szpitalu wojewódzkim

188 pracowników zostanie zwolnionych w jednym z największych szpitali w Podlaskiem - SP ZOZ Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. J. Śniadeckiego w Białymstoku. Jest on też jednym z najbardziej zadłużonych szpitali w regionie. Restrukturyzacja ma poprawić tę sytuację.

Szpital zadłużony jest na ponad 100 mln zł. Od kilku tygodni trwały rozmowy przedstawicieli związków zawodowych z dyrekcją szpitala na temat liczby osób, które stracą pracę oraz warunków zwolnień grupowych. 6 lipca strony podpisały porozumienie.

Ustalono, że zwolnienia będą przebiegały w dwóch etapach. W pierwszym zwolnieni zostaną pracownicy, którzy dobrowolnie odejdą z pracy, osoby, które pobierają emeryturę i rentę, z wyłączeniem rent rodzinnych i pracownicy uprawnieni do pobierania świadczeń przedemerytalnych. W drugim etapie pracę stracą pracownicy wytypowani przez kierowników jednostek organizacyjnych.

Łapińska powiedziała, że listy osób będą przedstawiane do zaopiniowania związkowcom. Pierwszy etap zwolnień rozpocznie się prawdopodobnie 16 lipca, a drugi - 1 sierpnia. Zwolnienia mają potrwać do końca roku. Obecnie na dobrowolne odejście z pracy zgodziło się 14 osób. Według wstępnych ustaleń pracę ma stracić 31 lekarzy, 57 pielęgniarek, 20 położnych, 25 techników, 20 pracowników administracji. Liczby te mogą się zmienić.

Zwalnianym pracownikom przysługują odprawy, dodatkowo będą wypłacane zapomogi z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Szpital wystąpił też z pismem do dyrektorów innych szpitali w mieście i regionie w sprawie zatrudnienia zwalnianych pracowników.

Restrukturyzacja to nie tylko zwolnienia. Szpital planuje też otwarcie np. nowych poradni i oddziałów. Obecnie prowadzi rozmowy z NFZ o utworzeniu od przyszłego roku rehabilitacji kardiologicznej. Ma też powstać oddział pielęgnacyjno-opiekuńczy.

Według Łapińskiej sytuację finansową szpitala ma też polepszyć likwidacja stanowisk, dodatków funkcyjnych, redukcja kosztów apteki i liczby dyżurów. Dzięki tym wszystkim działaniom miesięcznie uda się zaoszczędzić około 800 tys. zł. Obecnie szpital zadłuża się co miesiąc na blisko 2 mln zł. W szpitalu jest około 600 łóżek.

Szefowa związku pielęgniarek i położnych w szpitalu wojewódzkim, jednocześnie przewodnicząca podlaskiego oddziału Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Alicja Hryniewicka powiedziała, że zwolnienia są bardzo bolesne dla związków zawodowych.

Mówiła, że związki stanęły przed dylematem, albo zagrożona będzie utratą pracy przez złą sytuację szpitala cała załoga, licząca około 1,4 tys. osób, albo "pewna grupa zawodowa, która w miarę bezboleśnie może odejść, mając nabyte świadczenia". Wyraziła nadzieję, że znajdzie się większa liczba osób, która zechce odejść dobrowolnie. Dodała, że takie osoby ciągle zgłaszają się do związków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH