Białostocka "Śniadecja" będzie kolejnym "Szpitalem bez Bólu"? Lista polskich Szpitali bez Bólu jest coraz dłuższa

Dwa oddziały Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Zespolonego im. J. Śniadeckiego w Białymstoku starają się o certyfikat "Szpital bez bólu".

Oddział otolaryngologii dorosłych i oddziały dziecięce szpitala im. J. Śniadeckiego w Białymstoku, przystąpiły do programu „Szpital bez bólu”. Andrzej Szulecki, ordynator oddziałów dziecięcych zapewnia, że choć dotychczas problem także nie był lekceważony, obecnie podchodzi się do niego zgodnie ze światowymi standardami, sprawdzając poziom bólu po operacji kilka razy dziennie.

Certyfikaty Szpital bez Bólu Polskiego Towarzystwa Badania Bólu nadawane są przez  przedstawicieli grupy ekspertów programu „Szpital bez Bólu": prof. Jana Dobrogowskiego, prof. Jerzego Wordliczka, dr Józefa Bojko, doc. Hannę Misiołek i dr Jarosława Woronia.

Komisja Certyfikacyjna sprawdza, czy w szpitalach, które złożyły wniosek o nadanie certyfikatu: przeprowadzono szkolenie personelu medycznego (anestezjologów, lekarzy różnych specjalności zabiegowych oraz pielęgniarek) z zakresu uśmierzania bólu pooperacyjnego, cz u wszystkich operowanych pacjentów prowadzi się regularne pomiary natężenia bólu, a także, czy pacjenci są przed zabiegiem informowani o możliwości i metodach uśmierzania bólu pooperacyjnego.

Prowadzona jest również dokumentacja dotycząca pomiarów bólu i zastosowanego postępowania, zgodnego z zaleceniami i rekomendacjami uśmierzania bólu oraz monitorowanie działań niepożądanych zastosowanego leczenia.

Przedstawiciele szpitali ubiegających się o certyfikat przedstawiają do kontroli Komisji karty dokumentacji postępowania przeciwbólowego ze wskazanych wcześniej przez komisję dni oraz dokumentację potwierdzającą uczestnictwo personelu medycznego (anestezjolgów, lekarzy różnych specjalności zabiegowych i pielęgniarek) w szkoleniu z zakresu uśmierzania bólu pooperacyjnego.

Certyfikat jest przyznawany na okres 3 lat, po upłynięciu których szpitale są poddane ponownej kontroli.

Obecnie w Polsce certyfikat Szpital bez Bólu otrzymało 17 poradni i 22 szpitale.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH