Bezpieczny outsourcing, czyli jaki?

Outsourcing już na dobre wpisał się w realia podmiotów leczniczych. Przemawia za nim konieczność obniżenia kosztów, szczególnie kiedy placówka przechodzi proces restrukturyzacji. Zlecanie usług firmom zewnętrznym przez szpitale jest jednak zawsze obarczone ryzykiem.

Szpitale coraz częściej decydują się na takie rozwiązania co jednak sprawia, że jak grzyby po deszczu pojawiają się nowi chętni na świadczenia takich usług. Dlatego warto dobrze zastanowić się jakie usługi zamawiać z zewnątrz i komu zlecić ich wykonanie.

Jak przyznaje w rozmowie z nami mgr Anna Ziółko z Samodzielnej Pracowni Profilaktyki Zakażeń i Zakażeń Szpitalnych w Narodowym Instytucie Leków, ekspertka Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa, to czy wprowadzać outsourcing do podmiotu leczniczego i jakie usługi zlecić zewnętrznym firmom powinno być uzależnione od specyfiki prowadzonej działalności.

Każdy szpital jest inny
Dodaje, że najwięcej emocji zawsze wzbudza outsourcing diagnostyki laboratoryjnej. - W przypadku szpitali, gdzie liczba badań diagnostycznych nie jest duża, ich zlecanie firmie zewnętrznej wydaje się być zrozumiałe. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku szpitali klinicznych. Tu najwyższy standard usług, czas oczekiwania na wynik, czy możliwość skonsultowania stanu zdrowia pacjenta z diagnostą laboratoryjnym ma olbrzymi wpływ, na jakość świadczonych usług - podkreśla Ziółko.

Tak samo uważa Maria Karczewska, zastępca dyrektora w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Koninie. Jak podkreśla każdy podmiot leczniczy ma swoją specyfikę, swój budżet i różne rozwiązania. Dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, że w każdym podmiocie leczniczym sprawdzi się np. zewnętrzna firma cateringowa czy sprzątająca.

- W naszym szpitalu firma zewnętrzna obsługuje parking, mamy także wynajętą firmę do ochrony budynków. Korzystamy także z firm zewnętrznych, jeśli chodzi o obsługę prawną czy szkolenia dla różnych grup zawodowych - dodaje.

Kiedy już wiadomo, jakie świadczenia mają być wykonywane przez zewnętrzne podmioty gospodarcze, wówczas należy się dobrze rozejrzeć zanim wybierze się partnera outsourcingowego.

Jak podkreśla Anna Ziółko, jakość usług świadczonych przez firmy zewnętrzne jest bardzo różna. - Często problem jest utrzymanie ustalonych standardów. Spotkałam się z przypadkiem, gdy próbki do badań laboratoryjnych wysyłane były z Rzeszowa do Warszawy PKS-em - dodaje.

Kogo wybrać, żeby nie stracić?
Anny Ziółko zwraca uwagę, że już na etapie wyboru zewnętrznego usługodawcy, należy szczegółowo określić zasady i warunki współpracy, czyli standaryzację zamawianych usług.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH