Bezdomny pacjent w szpitalu: RPP apeluje do MZ o zmianę przepisów

Z tytułu leczenia bezdomnych, nieubezpieczonych pacjentów przeciętny polski szpital traci średnio każdego roku kilkadziesiąt tysięcy złotych. Rzecznik Praw Pacjenta, Krystyna Barbara Kozłowska, po raz kolejny zwróciła się w tej sprawie do resortu zdrowia z prośbą o wprowadzenie rozwiązań prawnych ułatwiających placówkom odzyskiwanie wydanych środków.

Barbara Kozłowska zaznacza, że liczba świadczeniodawców zgłaszających ten problem do biura RPP nie jest duża, mimo to stworzenie dobrych regulacji będzie korzystne zarówno dla szpitali, jak i dla chorych.

Resort zdrowia poinformował, że do powyższej kwestii ustosunkuje się po wypracowaniu stanowiska, które znajdzie się w odpowiedzi skierowanej do RPP. 

Pacjent NN
- Poruszona w wystąpieniu do ministra zdrowia kwestia dotyczy przede wszystkim zasad zwrotu świadczeniodawcom kosztów leczenia osób bezdomnych - podkreśla Kozłowska.

Prawo reguluje tę sytuację, ale uwzględnia jedynie osoby, które rozpoczęły realizację indywidualnego programu wychodzenia z bezdomności. Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest w takim przypadku opłacana przez właściwy ośrodek pomocy społecznej.

- Wielu bezdomnych nie podejmuje jednak żadnych kroków w celu uzyskania prawa do korzystania ze świadczeń zdrowotnych na wyżej wymienionych zasadach. Często trafiają do szpitala w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i życia, wymagającego podjęcia natychmiastowych czynności ratunkowych i leczenia - wyjaśnia RPP.

Ponadto ludzie ci często nie posiadają żadnego dokumentu tożsamości, dlatego świadczenia są im udzielane jako osobom o tożsamości nieznanej (NN).

- Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, każdej osobie w stanie nagłym świadczeniodawcy mają obowiązek udzielić pomocy. Tak też czynią. Jednak ze względu na brak uregulowania wspomnianych kwestii, nie są w stanie wyegzekwować poniesionych kosztów. Także bezdomni pacjenci mają problemy z uzyskaniem miejsca w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub innej placówce opieki długoterminowej - przypomina Barbara Kozłowska.

Straty liczone w tysiącach
Anita Przytocka, p.o. rzecznika prasowego w Szpitalu Miejskim w Zabrzu, zwraca uwagę, że każdego roku placówka traci z tego tytułu około 60 tys. zł.

- W ub.r. szpital udzielił świadczeń zdrowotnych około 200 pacjentom nieubezpieczonym. W br., do połowy lipca jest to już grupa blisko 130 osób bez ubezpieczenia, w tym 50 bezdomnych. Placówka nie uzyskała zapłaty za ich leczenie na kwotę około 48 tys. zł - wyjaśnia Przytocka.
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH