Bez porozumienia pielęgniarek z resortem zdrowia. Kończy się czas rozmów Kolejne rozmowy pielęgniarek z resortem zdrowia zakończyły się fiaskiem FOT. PTWP

3 sierpnia prawdopodobnie po raz ostatni dojdzie do spotkania pielęgniarek z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia. Do tej pory obu stronom nie udało się wypracować porozumienia w sprawie wynagrodzeń. Ostatnie propozycje resortu pielęgniarki oceniają jako nieakceptowalne.

We wtorek (28 lipca) Ministerstwo Zdrowia przedstawiło swój projekt. Idąc na spotkanie do resortu Lucyny Dargiewicz, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych powiedziała Rynkowi Zdrowia, że z żądanych 1,5 tys. zł podwyżki resort gwarantuje im jedynie 300 zł brutto w br. Podwyżki w kolejnych latach nie zostały zagwarantowane.

- Zaproponowane warunki nie odpowiadają oczekiwaniom środowiska i dalece odbiegają od wcześniejszych ustaleń. Nie o takie porozumienie nam chodziło. Nie chcemy za rok ponownie protestować i przystępować do kolejnych negocjacji -mówiła Dargiewicz wchodząc do gmachu ministerstwa.

Duże rozbieżności
Wychodząc z siedziby resortu przewodnicząca nie kryła, że tok rozmów nie był pomyślny dla pielęgniarek.

- Resort stoi twardo przy swojej propozycji tj. podwyżek w tym roku w wysokości 300 zł brutto, tj. 174 zł na rękę. Nadal brak propozycji finansowych na kolejne lata. W poniedziałek (3 sierpnia) mamy spotkać się ponownie, wierzę, że tym razem to już będzie ostatnie spotkanie - zaznaczyła Dargiewicz.

Przypomniała, że związek domaga się 1500 zł podwyżki dla wszystkich pielęgniarek oraz wpisania ich w system świadczeń kontraktowanych przez NFZ.

- Obecnie lekarze są świetnie umocowani w systemie, wiadomo ilu ma być zatrudnionych na danym oddziale. W przypadku braku takich zapisów w odniesieniu do pielęgniarek dochodzi do sytuacji, w których dyrektorzy szpitali oszczędzają na zatrudnieniu tego personelu, który tym samym zaczyna być nadmiernie obciążony - stwierdziła.

- W efekcie mamy przemęczone, przepracowane i źle opłacane pielęgniarki - zaznaczyła przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Przyznała, że liczyła - i z takim zamiarem do rozmów przystąpiły pielęgniarki oraz położne - że w toku negocjacji uda się systemowo wypracować zmiany w statusie tej grupy zawodowej, które sprawią, że nie tylko uda się zatrzymać w zawodzie obecny personel, ale także zachęcić młodzież do podjęcia nauki w tym kierunku.

To nie zachęci młodych do zawodu
Zdecydowana większość pielęgniarek jest pomiędzy 41. a 65. rokiem życia. Średnia wieku w tej grupie zawodowej to obecnie 48 lat. Zdaniem OZZPiP za niespełna pięć lat Polacy mogą zostać pozbawieni profesjonalnej opieki pielęgniarskiej i położniczej.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH