W Białymstoku brakuje pieniędzy na badania dawców szpiku

Gazeta cytuje przy tym wypowiedź dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, który przyznaje, że RCKiK niestety nie ma obecnie umowy z żadnym z rejestrów dawców szpiku w Polsce. Dyrektor zapewnia przy tym, że Centrum stara się, aby to zmienić.  Zwłaszcza, że nie brakuje potencjalnych dawców, a chorzy z białaczką czekają na przeszczep miesiącami.

Rynek Zdrowia postanowił wyjaśnić przyczyny, które doprowadziły do tak dramatycznej sytuacji.

Jolanta Żalikowska- Hołoweńko – zastępca dyrektora Poltransplantu – jedynego dysponenta środków budżetowych przeznaczanych na badania potencjalnych dawców szpiku twierdzi, że w Polsce jest 12 ośrodków, wyłonionych w konkursie ofert, z którymi Poltransplant podpisał umowy na badania dawców szpiku. Startujące w konkursie ośrodki musiały spełnić stosowne warunki techniczne i merytoryczne, udokumentowane m.in. doświadczeniem w tej materii.

Poltransplant przy wyborze ośrodka kierował się również opinią krajowego konsultanta w dziedzinie  hematologii. Białostockie laboratorium rekomendacji konsultanta krajowego nie otrzymało i nie startowało w konkursie.

Jolanta Żalikowska zapewniła ponadto, że Poltransplantowi zależy na obłożeniu całego kraju badaniami potencjalnych dawców szpiku. Dobrze by było więc, by został reaktywowany i ośrodek w Białymstoku - twierdzi J.Żalikowska i dodaje, że w sukurs Białymstokowi przyszedł szpital na Banacha w Warszawie, który włączył się do akcji reanimacji badań potencjalnych dawców szpiku na tym terenie.

– To nie jest proste badanie krwi – mówi Jolanta Żalikowska.– Najmniejszy błąd czy nieprecyzyjność w badaniu może kosztować życie... Takie ośrodki z powodzeniem funkcjonują m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Gdańsku, Warszawie, Lublinie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH